Ubezpieczenie OCP – co to jest i jak działa? Ochrona dla firmy transportowej

15 maja 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Ubezpieczenie OCP to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy zajmują się transportem. Wyjaśniamy, jak działa OC przewoźnika, czy jest obowiązkowe i co wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Spis treści

Ubezpieczenie OCP – co to jest?

Firmy transportowe działające na terenie Polski, Europy i świata często decydują się na ubezpieczenie OCP. Co to jest i jakie korzyści zapewnia przedsiębiorcy?

OCP, czyli OC przewoźnika, to ubezpieczenie, które chroni firmę transportową oraz jej klientów na wypadek losowych zdarzeń i nieprawidłowości w transporcie, czy też nienależytego wykonania usługi. Dzięki polisie OCP przewoźnik nie musi pokrywać strat z własnej kieszeni, zaś klient może liczyć na bezproblemowe odszkodowanie.

OC przewoźnika – czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OCP jest bardzo popularne – można odnieść wrażenie, że każda firma transportowa ma OC przewoźnika. Czy jest obowiązkowe? Okazuje się, że wcale nie – obecnie nie istnieją przepisy, które nakładałyby na przewoźników obowiązek posiadania zawodowego OC. Decyzja o zakupie takiego ubezpieczenia jest w pełni dobrowolna, ale też podyktowana praktycznymi względami.

Dlaczego warto mieć OC przewoźnika? Dopasowana do potrzeb firmy polisa może:

  • zapewnić ochronę finansową, dzięki czemu nie ucierpi budżet przedsiębiorstwa,
  • zwiększyć prestiż i atrakcyjność firmy transportowej,
  • poświadczyć wiarygodność w oczach klientów, którzy oczekują gwarancji bezpieczeństwa w związku z wykonaniem usługi przewozu.

Ubezpieczenie OC przewoźnika – co obejmuje?

W podstawowej wersji ubezpieczenie OCP obejmuje szkody rzeczowe polegające na utracie, ubytku lub uszkodzeniu transportowanego towaru. Dodatkowo polisę można rozszerzyć o szkody powstałe w wyniku:

  • rabunku i rozboju,
  • utraty lub uszkodzenia kontenera,
  • przewozu towarów łatwo psujących się,
  • przewozu leków, AGD, części samochodowych etc.,
  • przewozu żywych zwierząt,
  • transportowania materiałów niebezpiecznych (np. gazy, substancje toksyczne, materiały wybuchowe, promieniotwórcze i żrące).

OC przewoźnika – koszt zależy od firmy

Polisa OC przewoźnika jest indywidualnie dopasowywana do potrzeb firmy transportowej. Podczas przygotowywania oferty ubezpieczyciel uwzględnia obroty przedsiębiorstwa, liczbę pojazdów we flocie, zakres terytorialny, sumę ubezpieczenia (górna granica odpowiedzialności finansowej towarzystwa), a także potencjalne rozszerzenia ochrony związane ze specyfiką wykonywanych usług czy przewożonych towarów. Zależnie od tych czynników składka może wynieść od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za poszczególne warianty ochrony w ramach OC przewoźnika? Koszt polisy możesz poznać po przygotowaniu oferty. Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i sprawnie przygotuje zestawienie najlepszych rozwiązań ubezpieczeniowych dla Twojej firmy. W SPECTRUM kupisz nie tylko ubezpieczenie OC przewoźnika, ale też obowiązkowe OC pod licencję dla firm transportowych. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile. Sprawdź również naszych specjalistów ds. ubezpieczeń dla firm!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.