Nowe przepisy dotyczące kontroli ruchu drogowego – co się zmieniło?

19 lutego 2020

biznes, ciekawostki

Przypominamy, że od listopada 2019 r., na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, obowiązują nowe zasady kontroli drogowych prowadzonych przez policję.

Według obecnie obowiązujących przepisów, kontrole drogowe mogą być przeprowadzane w dowolnym miejscu. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów.

Podczas kontroli kierowca jest zobowiązany do trzymania rąk na kierownicy, nie może również opuszczać pojazdu. Za niewykonanie tych czynności grozi mandat karny wysokości do 500 złotych. Mandat karny w tej kwocie można również otrzymać za sięganie po dokumenty, jeśli funkcjonariusz nie wydał takiego polecenia.

Dodatkowo, w sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości, policjant w mundurze nie musi legitymować się każdemu kierowcy.

Znowelizowane prawo o ruchu drogowym zwiększyło ilość przypadków, kiedy kierowca kontrolowanego pojazdu może zostać zaproszony do radiowozu, np. żeby opłacić mandat kartą płatniczą.

Od 1 stycznia 2020 roku kierowca ma obowiązek zezwolić funkcjonariuszowi na sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia wglądu do wnętrza samochodu. Jest to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (wyjątek stanowią akcje typu „trzeźwy poranek”). W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach, ministerstwo umożliwia funkcjonariuszowi dowolność. Policjant decyduje o tym, czy kontrolować stan licznika.

Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy do placówek DOMU UBEZPIECZENIOWEGO SPECTRUM.

Źródło:

 


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.