Nowe przepisy OC – o tych zmianach warto wiedzieć

18 listopada 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Wyjaśniamy, co wprowadza nowelizacja Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która weszła w życie 6 listopada 2024 r.

Spis treści

Co wpłynie na ceny OC?

Nowe przepisy wprowadzają wyższe sumy gwarancyjne, co oznacza, że poszkodowani mogą otrzymać nawet:

  • 29 876 400 zł za szkody na osobie,
  • 6 021 600 zł za szkody w mieniu.

Zwiększony limit odpowiedzialności finansowej to m. in. odpowiedź na rosnące ceny usług naprawczych i opieki zdrowotnej.

Nowelizacja ustawy wprowadza również zmiany dotyczące oceny ryzyka podczas kalkulacji składki OC. Na podstawie nowych przepisów nie będzie można ustalać wysokości składek ubezpieczeniowych w zależności od narodowości lub miejsca zamieszkania posiadacza pojazdu. Ten przepis wejdzie w życie 24 lipca 2025 roku.

Ruch pojazdu – nowa definicja

W świetle nowych przepisów ruch pojazdu to każde użycie pojazdu mechanicznego, które jest zgodne z jego funkcją jako środka transportu. Nie ma znaczenia, czy pojazd jest w ruchu, czy stoi w miejscu oraz czy ma uruchomiony silnik. Dzięki tak szerokiej definicji możliwe jest skuteczne zabezpieczenie roszczeń poszkodowanych z OC sprawcy w wielu sytuacjach związanych z użytkowaniem pojazdu, w zakresie szerszym niż do tej pory.

Ubezpieczenie OC a sporty motorowe

Nowelizacja ustawy to dobra wiadomość dla posiadaczy pojazdów, które biorą udział w sportach motorowych. Według nowych przepisów zniesiony zostaje obowiązek ubezpieczenia OC dla takich pojazdów, o ile mają inne ubezpieczenie, które obejmuje szkody wyrządzone osobom trzecim.

Nowe procedury dla ubezpieczycieli

Nowelizacja przewiduje dodatkowe zmiany, do których muszą dostosować się ubezpieczyciele:

  • towarzystwa będą opłacać składki na fundusz do spraw niewypłacalności, którego zadaniem jest zabezpieczenie klientów przed upadkiem ubezpieczyciela,
  • brak automatycznego odnowienia OC w razie wszczęcia postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego wobec ubezpieczyciela, również w sytuacji, gdy wniosek o upadłość zostanie odrzucony z powodu niewystarczających środków na pokrycie kosztów postępowania,
  • na terenie wszystkich państw UE wprowadzony zostanie jednolity formularz historii roszczeń z ubezpieczenia OC, a ubezpieczyciele będą musieli udostępnić na swoich stronach internetowych informacje o tym, jak wykorzystują te zaświadczenia przy wyliczaniu składki.

Szukasz ubezpieczenia dla swojego pojazdu? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównamy dla Ciebie najlepsze oferty i dopasujemy polisę do Twoich potrzeb. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.