Obowiązkowe ubezpieczenie OC taxi – wszystko, co warto wiedzieć

19 grudnia 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

Jeżeli używasz swojego samochodu do wykonywania usługi przewozu osób (np. taxi, Uber, Bolt), Twoje auto musi mieć odpowiednie ubezpieczenie OC. Obowiązkowe ubezpieczenie taxi i tego typu pojazdów często kosztuje więcej niż w przypadku aut wykorzystywanych tylko do celów prywatnych. Z czego to wynika i co jest brane pod uwagę podczas kalkulacji składki? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie i podpowiadamy, gdzie znaleźć najkorzystniejszy wariant OC na taxi.

Spis treści

Kto musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie taxi?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, która weszła w życie 1 października 2020 roku (tzw. Lex Uber), każdy kierowca wykonujący usługę odpłatnego przewozu osób jest zobowiązany do posiadania licencji taksówkarskiej. Ta zmiana prawna w praktyce zrównała wiele aspektów pracy taksówkarzy oraz kierowców, którzy zarabiają za pomocą aplikacji przewozowych, takich jak Uber czy Bolt. Oprócz formalności urzędowych, muszą oni zadbać także o odpowiednie ubezpieczenie OC dla swojego pojazdu. To znaczy, że podczas zakupu obowiązkowej polisy OC należy poinformować ubezpieczyciela o tym, że auto jest wykorzystywane do zarobkowego przewozu osób.

OC taxi – koszt i czynniki wpływające na cenę

W przypadku ubezpieczenia OC na taxi składka jest kalkulowana inaczej niż w zazwyczaj ze względu na wiele czynników, takich jak:

  • duży przebieg – pojazdy kierowców oferujących usługi przewozowe zazwyczaj pokonują znacznie większe dystanse w skali roku niż samochody wykorzystywane wyłącznie do celów prywatnych, a to znaczy, że w ich przypadku ryzyko udziału w wypadku komunikacyjnym jest wyższe,
  • częsta aktywność w godzinach szczytu może przyczynić się do zwiększenia ryzyka kolizji,
  • presja i zmęczenie związane z wielogodzinnym świadczeniem usług przewozowych,
  • potencjalne roszczenia o odszkodowanie zgłaszane przez pasażerów po wypadku – są one pokrywane właśnie z OC taxi.

Wysokość składki zależy również od podstawowych czynników branych pod uwagę przy kalkulacji każdego ubezpieczenia OC – dotyczą one m. in. danych na temat kierowcy i pojazdu oraz historii ubezpieczenia.

Brak OC taxi – jakie są konsekwencje?

Brak ubezpieczenia taxi może spowodować poważne konsekwencje. W przypadku, gdy kierowca samochodu służącego do działalności przewozowej spowoduje wypadek i okaże się, że nie ma on żadnego ubezpieczenia OC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wstępnie pokryje koszty odszkodowania, ale będzie oczekiwał ich zwrotu od sprawcy zdarzenia, a dodatkowo może nałożyć wysoką karę (nawet powyżej 6 tys. zł, jeśli samochód jest nieubezpieczony dłużej niż 14 dni).

Z kolei w sytuacji, gdy pojazd jest ubezpieczony, ale jego właściciel nie zgłosił towarzystwu, że auto służy do odpłatnego przewozu osób – koszty związane ze szkodą pokryje ubezpieczyciel, ale może zażądać dopłaty do składki za polisę.

Gdzie kupić OC na taxi?

Jeżeli prowadzisz działalność polegającą na odpłatnym przewozie osób lub rozważasz jej rozpoczęcie, sprawdź, ile może kosztować polisa – pomoże Ci w tym np. nasz kalkulator. OC taxi możesz wykupić również u Doradcy Klienta, który porówna dla Ciebie oferty wiodących towarzystw oraz odpowie na wszystkie pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – najbliższą placówkę znajdziesz na mapie lub w bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.