Kary za brak OC w 2023 roku

7 października 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

Z początkiem 2023 roku wejdzie w życie nowy taryfikator kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC ppm. Podstawą naliczania kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC jest wysokość pensji minimalnej brutto w danym roku. Rządowy projekt zakłada jej dwukrotne podniesienie w 2023 roku, a co za tym idzie – dwa razy zwiększą się kary za brak OC.

Brak polisy OC przy samochodzie osobowym skutkuje karą o równowartości dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto. W przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów to już trzykrotność, a dla pozostałych pojazdów kara wyniesie 1/3 bazowej kwoty. Płaca minimalna brutto po 1 lipca 2023 ma wynosić 3450 zł, a więc wysokość kar przedstawiać będzie się następująco:

Nie chcąc narazić się na dotkliwe kary, należy pamiętać o tym, że:

  • pojazd musi posiadać obowiązkową polisę OC w dniu rejestracji lub w momencie wprowadzenia go do ruchu,
  • polisa po poprzednim właścicielu nie wznawia się automatycznie, a gdy okres ubezpieczenia dobiega końca, jesteśmy zobligowani zawrzeć nową polisę z zachowaniem ciągłości ubezpieczenia,
  • polisa nie wznowi się również w sytuacji, gdy nie została opłacona w całości (np. opłacono tylko trzy z czterech rat).

Ubezpieczenie pojazdu to nie jedyny obowiązek zmotoryzowanych. Pamiętajmy, że po sprzedaży auta mamy obowiązek zgłosić ten fakt w ciągu 30 dni – również nabywca pojazdu musi dopełnić kilku formalności, o czym przeczytasz więcej w tym artykule. Zaniedbania mogą prowadzić do dotkliwych kar za nieprzerejestrowanie samochodu. Najtańszą polisę OC możesz zawrzeć zdalnie lub stacjonarnie w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum. Sprawdź kalkulator AC/OC lub skontaktuj się z Doradcą Klienta – znajdziesz go na mapie placówek lub za pomocą bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.