OWCA, agent, multiagent – co to znaczy?

Gdzie kupić tanie ubezpieczenie lub polisę skrojoną na miarę potrzeb? Oferta doradców często zależy od formy, jaką przybrała ich współpraca z firmami ubezpieczeniowymi. Agent, multiagent, OWCA – ubezpieczenia możesz kupić od każdego z tych podmiotów. Czym różnią się pod względem funkcjonowania w branży i z punktu widzenia klienta?

Potocznie nazywamy wszystkich doradców ubezpieczeniowych agentami, lecz w rzeczywistości w branży ubezpieczeniowej istnieje wiele zawodów uprawnionych do sprzedaży polis. Choć funkcjonują na podobnych warunkach, mają niejednorodną ofertę i dysponują różnorodnymi rozwiązaniami. Kim jest OFWCA? Co to jest multiagencja? Na czym polega praca jako agent ubezpieczeniowy? Odpowiedzi poznasz w kolejnych akapitach!

Agent wyłączny a multiagent

Agent ubezpieczeniowy to przedsiębiorca, który zawiera umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i na tej podstawie pośredniczy w sprzedaży. Osoba, która posiada umowę agencyjną z jednym ubezpieczycielem, jest nazywana agentem wyłącznym. W przypadku oferowania produktów wielu towarzystw mówimy o multiagencie lub multiagencji.

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Aby uzyskać uprawnienia, trzeba spełniać podstawowe kryteria formalne:

  • minimum średnie wykształcenie,
  • pełna zdolność do czynności prawnych,
  • brak skazania w Krajowym Rejestrze Karnym (za umyślne popełnienie przestępstwa skarbowego, przeciwko życiu i zdrowiu, wymiarowi sprawiedliwości, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, obrotowi gospodarczemu, ochronie informacji i wiarygodności dokumentów).

Osoby, które spełniają powyższe wymogi, mogą przystąpić do egzaminu w formie testu. Jego zaliczenie pozwoli uzyskać wpis do rejestru agentów prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

OWCA (OFWCA) – co to jest?

Czym jest OWCA lub OFWCA? Definicja tego pojęcia zaczyna się od rozwinięcia skrótu – jest to osoba (fizyczna) wykonująca czynności agencyjne. Do jej obowiązków należy m.in. nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z klientami, doradztwo, sprzedaż ubezpieczeń oraz zarządzanie dokumentami związanymi z zawieraniem polisy.

Kto może zostać OFWCA? Wymogi dla osób ubiegających się o te uprawnienia są określone przez Komisję Nadzoru Finansowego i podobne, jak w przypadku agenta. Kandydat musi również zdać dedykowany dla OWCA egzamin KNF.

OWCA a agent ubezpieczeniowy

OWCA działa na rzecz agenta/multiagenta ubezpieczeniowego, a zatem sprzedaje polisy reprezentowanych przez niego towarzystw. Umowa agenta z OWCA nie jest umową agencyjną – OWCA pracuje dla agenta na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. w modelu B2B).

Dom Ubezpieczeniowy Spectrum – praca

Jako agent ubezpieczeniowy lub osoba wykonująca czynności agencyjne możesz nawiązać współpracę z multiagencją, która zagwarantuje Ci zwiększenie rozpoznawalności oraz duży wybór ubezpieczeń w każdym zakresie, co niewątpliwie przyciąga uwagę klienta. Jednak szeroka oferta, jaką multiagencja zapewnia, to wbrew pozorom nie najważniejsza zaleta współpracy – z punktu widzenia agenta ubezpieczeniowego lub OWCA liczy się przede wszystkim nowoczesny backoffice, np. porównywarka ofert, CRM i scentralizowany system rozliczeń (więcej na ten temat przeczytasz w tej zakładce).

Dom Ubezpieczeniowy Spectrum Sp. z o. o. jest agentem ubezpieczeniowym i dystrybutorem ubezpieczeń w rozumieniu Ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń i jest wpisany do rejestru agentów prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Prowadzi działalność w oparciu o umowy agencyjne zawarte z przeważającą większością towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Do sieci SPECTRUM może dołączyć zarówno OWCA, jak i agent ubezpieczeniowy, który chce rozbudować swoją ofertę i uzyskać dostęp do innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Oferujemy także szkolenia dla osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę w branży ubezpieczeń – więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Odkryj SPECTRUM możliwości

Szukasz pomysłu na biznes w ubezpieczeniach lub doradcy, u którego kupisz najkorzystniejszą polisę? Warto zastanowić się, jaka opcja jest najlepsza. Multiagencja ubezpieczeniowa to doskonały wybór w obydwu sytuacjach.

Jeżeli chcesz działać w stabilnej i wciąż rozwijającej się branży, współpraca z firmami ubezpieczeniowymi jest świetnym rozwiązaniem. Brak uprawnień czy doświadczenia nie stanowi przeszkody – krok po kroku wprowadzimy Cię w fascynujący świat ubezpieczeń! Sprawdź zakładkę Współpraca i poznaj szerokie SPECTRUM korzyści, jakie może zapewnić Ci najlepsza multiagencja ubezpieczeniowa!

A może z punktu widzenia klienta zastanawiasz się, jaka multiagencja zapewni Ci największy wybór i możliwość dopasowania oferty? Dom Ubezpieczeniowy Spectrum współpracuje ze wszystkimi wiodącymi ubezpieczycielami na polskim rynku, więc bez trudu znajdziesz tu odpowiednie ubezpieczenie dla siebie, swojej rodziny, firmy czy mienia. Jeżeli szukasz idealnej oferty, znajdź Doradcę na naszej mapie placówek!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.