Chcesz zapewnić sobie ochronę na wypadek szkód takich, jak pęknięta szyba w oknie lub zbita płyta indukcyjna? Ubezpieczenie elementów szklanych to przydatne rozszerzenie, które możesz zawrzeć w swojej polisie mieszkaniowej. Wyjaśniamy, jak działa i co obejmuje ubezpieczenie szklanych przedmiotów od stłuczenia.
Spis treści
- Ubezpieczenie przedmiotów szklanych w domu i mieszkaniu
- Co obejmuje ubezpieczenie elementów szklanych?
- Dlaczego warto mieć ubezpieczenie szklanych przedmiotów od stłuczenia?
Ubezpieczenie przedmiotów szklanych w domu i mieszkaniu
Ubezpieczenie szklanych przedmiotów od stłuczenia to rozszerzenie polisy mieszkaniowej, które można wykupić wraz z ochroną dla całego wyposażenia. Obejmuje nie tylko ubezpieczenie szyb w domu, ale też innych przedmiotów wykonanych ze szkła (np. lustra, przeszklenia drzwi i mebli, płyta indukcyjna czy szyba kominkowa).
Ubezpieczenie elementów szklanych może chronić na wypadek przypadkowego stłuczenia, rozbicia, pęknięcia czy wyszczerbienia przedmiotów, które są objęte ochroną z polisy. Zapewnia pokrycie kosztów związanych z wymianą uszkodzonych elementów, dzięki czemu możliwe jest szybkie zorganizowanie naprawy.
Co obejmuje ubezpieczenie elementów szklanych?
Ochrona, którą zapewnia ubezpieczenie przedmiotów szklanych w domu i mieszkaniu, obejmuje przypadkowe pęknięcia i stłuczenia elementów takich jak:
- szyby okienne i drzwiowe (w tym przeszklenia drzwi pokojowych i szklane drzwi na balkon lub taras),
- szklenia dachowe i ścienne,
- szklane przegrody ścienne (np. luksfery),
- stale zamontowane lustra i witraże,
- szklane części mebli (np. fronty, blaty, półki),
- płyty grzewcze (szklane, ceramiczne, indukcyjne),
- szklane kabiny prysznicowe,
- szyby kominkowe,
- szyby frontowe w piekarniku i kuchence mikrofalowej.
Dokładny wykaz elementów, które można objąć ochroną w ramach wybranego wariantu polisy, znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Warto pamiętać, że istnieje również kategoria przedmiotów, za które ubezpieczyciel nie poniesie odpowiedzialności – są to zazwyczaj szklane i kamienne wykładziny podłogowe, elementy stanowiące część urządzeń technicznych, elementy różnych instalacji, dzieła sztuki zbudowane ze szkła (w tym np. szyby i witraże posiadające wartość artystyczną). Ubezpieczenie przedmiotów szklanych w domu i mieszkaniu nie obejmie też przedmiotów znajdujących się poza ubezpieczoną nieruchomością (np. szyb w oknach sąsiada – odpowiednim ubezpieczeniem do pokrycia takiej szkody będzie OC w życiu prywatnym), budynków okresowych (m. in. altany, szklarnie) i szklanych elementów w pojazdach mechanicznych.
Dlaczego warto mieć ubezpieczenie szklanych przedmiotów od stłuczenia?
Wyposażenie domu czy mieszkania zawiera wiele elementów wykonanych ze szkła – jest to materiał o doskonałych właściwościach estetycznych, łatwy do utrzymania w czystości, a przy tym dość trwały. Wadą szkła jest obniżona odporność na uszkodzenia mechaniczne, w szczególności takie, które są związane z nagłym uderzeniem.
Co zrobić, gdy dziecko podczas zabawy piłką pośle ją w nieodpowiednim kierunki i powstanie pęknięta szyba w oknie? Ubezpieczenie obejmuje takie sytuacje, a także wiele innych, takich jak pęknięcie szyby kominkowej na skutek działania wysokiej temperatury, czy upuszczenie ciężkiego garnka, w wyniku czego zostanie zbita płyta indukcyjna. Ubezpieczenie elementów szklanych może zapewnić środki pokrycie napraw, które często okazują się dość kosztowne – a zarazem pilne i konieczne do prawidłowego funkcjonowania domostwa.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kompleksowego ubezpieczenia domu lub mieszkania? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz najkorzystniejsze oferty i uzyskasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, dzięki czemu łatwo dopasujesz ubezpieczenie do swoich oczekiwań. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.