Przepięcie prądu – jak chronić swoje urządzenia przed uszkodzeniem?

4 sierpnia 2021

assistance, ciekawostki, lato

W sezonie letnim częściej powraca temat przepięcia, które często powstaje na skutek uderzenia pioruna. Nie jest to jednak jedyna przyczyna tego brzemiennego w skutkach zjawiska, dlatego o odpowiednią profilaktykę antyprzepięciową warto troszczyć się przez cały rok. Czym właściwie jest przepięcie? Definicja pomoże Ci zrozumieć, jak powstaje szkodliwa zmiana napięcia w sieci elektrycznej, zaś nasze wskazówki pozwolą Ci skutecznie chronić swoje urządzenia!

Dlaczego warto minimalizować ryzyko i skutki przepięcia?

W każdym domu znajdują się liczne sprzęty, które wymagają podłączenia do gniazdka podczas działania lub przynajmniej systematycznego ładowania. Należą do nich m.in. urządzenia AGD i RTV, których łączna wartość może opiewać na dziesiątki tysięcy złotych. Awaria jednego z tych urządzeń może uderzyć w domowy budżet, tymczasem przepięcie elektryczne może poważnie uszkodzić wiele sprzętów, a nawet wszystkie te, które w danym momencie były podłączone do gniazdka.

Poza aspektem finansowym warto mieć na uwadze również względy pragmatyczne. Ciężko wyobrazić sobie mieszkanie bez działającej lodówki, zaś komputer dla wielu z nas jest niezbędnym narzędziem pracy. Przepięcie prądu spowoduje nie tylko konieczność kosztownej naprawy lub wymiany sprzętu, ale też wyłączenie go z użytku na co najmniej kilka dni. Dlatego warto zapobiegać przepięciom, a w razie ich wystąpienia – mieć odpowiednią ochronę.

Jak powstaje przepięcie? Definicja zjawiska

Prawidłowe działanie większości urządzeń, z których korzystasz na co dzień, jest możliwe dzięki temu, że prąd w gniazdku jest stały – oznacza to, że ma stabilne napięcie o wysokości 230 V. Przepięcie elektryczne polega nagłym zwiększeniu się tej wartości. Choć skok jest krótkotrwały, często powoduje poważne lub nawet nieodwracalne uszkodzenia w sprzęcie.

Jakie są najczęstsze przyczyny przepięcia?

  • Bezpośrednie uderzenie pioruna w budynek (np. dom, blok, biurowiec).
  • Impuls elektromagnetyczny od wyładowania atmosferycznego – piorun nie musi uderzyć bezpośrednio w budynek, aby wywołać przepięcie.
  • Zwarcie elektryczne.
  • Nieprawidłowe działanie bezpieczników.
  • Błędna regulacja napięcia po stronie dostawcy prądu.
  • Włączanie i wyłączanie sieci.
  • Nagłe zmiany w obciążeniu sieci – np. podłączenie urządzenia o dużej mocy.

Przepięcie prądu – jak można temu zapobiec?

Ze względu na rozmiar szkód, jakie może wyrządzić nawet pojedyncze przepięcie elektryczne, warto zawczasu pomyśleć o środkach bezpieczeństwa. W jaki sposób możesz zredukować ryzyko przepięcia?

  • Uważaj na iskrzące gniazdka – jeżeli zauważysz ten problem, nie korzystaj z kontaktu i poproś o pomoc elektryka! Naprawy wymaga również gniazdko, które wydaje odgłosy przypominające trzaskanie.
  • Utrzymuj bezpieczniki przepięciowe w dobrym stanie – jeżeli w budynku często wybija korki, warto skonsultować to ze specjalistą. Może się okazać, że naprawa systemu lub wymiana jego elementów będzie konieczna dla prawidłowego działania instalacji.
  • Dbaj o konserwację instalacji elektrycznej – częstą przyczyną zwarcia i w konsekwencji przepięcia jest m.in. nieprawidłowa izolacja.
  • Zainstaluj piorunochron – jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym lub prowadzisz działalność w niezależnym budynku, warto zabezpieczyć go przed kaprysami pogody. Piorunochron uziemi wyładowanie, redukując ryzyko przepięcia z powodu bezpośredniego uderzenia.
  • Odłączaj urządzenia na czas burzy i nieobecności – tym prostym sposobem uchronisz sprzęt przed przepięciem, kiedy nie jest użytkowany. Pamiętaj, że wyłączenie urządzenia nie wystarczy – konieczne jest wyjęcie wtyczki z gniazdka (chyba że posiadasz specjalną listwę).
  • Stosuj ograniczniki i listwy antyprzepięciowe – to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku tych urządzeń, które stale są podłączone do gniazdka i pracują często lub nieprzerwanie (np. lodówka, komputer służbowy w godzinach pracy).
  • Zainstaluj system antyprzepięciowy – z takiego rozwiązania korzystają najczęściej zarządcy biurowców, placówek medycznych i innych miejsc, gdzie występuje duża ilość często kosztownych urządzeń. Coraz częściej w profesjonalną instalację antyprzepięciową inwestują również właściciele domów z dużą ilością elektroniki o wysokiej wartości (np. system smart house, zaawansowany zestaw kina domowego, profesjonalny sprzęt gamingowy, muzyczny lub innego rodzaju).

Ubezpieczenie domu od burzy i innych zdarzeń losowych – dlaczego warto?

Rozwiązania mające na celu obniżenie ryzyka uszkodzenia sprzętu na skutek przepięcia mają różny stopień skuteczności. Przy bardzo wysokim skoku napięcia niektóre z nich mogą okazać się zawodne, dlatego warto również ubezpieczyć się od skutków finansowych takiej sytuacji. Jakie korzyści może Ci zapewnić ubezpieczenie domu od burzy i innych zdarzeń losowych w kontekście przepięcia?

  • Jeżeli nastąpi przepięcie elektryczne, odszkodowanie otrzymane od ubezpieczyciela pozwoli Ci na naprawę lub wymianę sprzętu (w zależności od stopnia uszkodzenia).
  • Wybrane warianty ubezpieczenia obejmują też zorganizowanie i pokrycie kosztów naprawy w specjalistycznym serwisie.
  • Polisa zawierająca domowy assistance zapewni Ci także szybką pomoc elektryka.

Zastanawiasz się, jak dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb? Skorzystaj z porady eksperta! Znajdź Doradcę Klienta na mapie naszych placówek i odwiedź go w biurze lub zadzwoń, aby porozmawiać o dostępnych opcjach i porównać rozwiązania. Oferta Domu Ubezpieczeniowego Spectrum zawiera produkty wszystkich wiodących na polskim rynku towarzystw, więc z łatwością znajdziemy najlepsze ubezpieczenie dla Ciebie!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.