Sprawdź VIN – historia pojazdu i wszystko, co warto wiedzieć!

Kupujesz używany samochód? Każda informacja jest na wagę złota, zwłaszcza jeśli możesz uzyskać ją z obiektywnych źródeł. Jednym ze sposobów na pozyskanie dodatkowych danych o pojeździe jest raport VIN. Na czym to polega? Sprawdź VIN za darmo i zdobądź rzetelną wiedzę o interesującym Cię samochodzie!

Sprawdzenie auta po VIN – dlaczego warto?

Nabycie samochodu to zazwyczaj niemała inwestycja. Wydając oszczędności lub biorąc pożyczkę, warto upewnić się co do jakości przedmiotu zakupu. Jeżeli auto pochodzi z drugiej ręki, w dużej mierze polegamy na dostępnej dokumentacji oraz uczciwości sprzedawcy. Aby uniknąć nieporozumień i problemów, możesz dodatkowo zdecydować się na proste rozwiązanie – sprawdź VIN za darmo. W ten sposób poznasz historię pojazdu i dowiesz się więcej o samochodzie, który planujesz kupić!

Numery VIN warto sprawdzić zwłaszcza wtedy, gdy masz wątpliwości co do pochodzenia lub stanu auta. Dla wielu osób jest to jednak standardowa procedura, która nie wiąże się z podejrzliwością wobec zbywcy. Zewnętrzny raport VIN to po prostu obiektywne poświadczenie informacji otrzymanych od sprzedawcy oraz dodatkowa wiedza, która może wpłynąć np. na wynegocjowanie lepszej ceny.

Sprawdzenie VIN – jakie informacje możesz otrzymać?

Sprawdzenie auta po VIN to prosty sposób na uzyskanie wielu pożytecznych informacji. Czego możesz się dowiedzieć, analizując numer VIN i raport na jego podstawie?

 • podstawowe informacje: np. rok produkcji, rodzaj paliwa,
 • parametry techniczne: m.in. moc i pojemność silnika,
 • dane rejestracyjne: np. czas i miejsce pierwszego zakupu, ilość właścicieli,
 • historia odczytów licznika,
 • wyposażenie fabryczne,
 • przebyte kolizje i wypadki,
 • wynik ostatniego badania technicznego,
 • informacje serwisowe,
 • informacja o ważności OC,
 • informacja o zgłoszeniu auta do Rejestru Zastawów Skarbowych,
 • informacja o zgłoszeniu auta jako skradzionego.

Katalog i sposób przedstawienia informacji o pojeździe może różnić się w zależności od tego, z jakiego źródła korzystasz (np. CEPiK, specjalistyczny portal motoryzacyjny, ASO). Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnych akapitach.

Czym jest numer VIN?

Numer VIN to ciąg 17 znaków, który umożliwia rozpoznanie konkretnego egzemplarza samochodu, jego fabrycznych cech i zarejestrowanej historii. Skrót z języka angielskiego rozwijamy jako Vehicle Identification Number, czyli po prostu numer identyfikacyjny pojazdu. Numery VIN są nadawane autom fabrycznie i pozostają aktualne przez cały okres eksploatacji – nie można ich zmienić ani usunąć. Każdy egzemplarz ma swój indywidualny nr VIN. Ciąg znaków nie jest losowy – pierwsze sekwencje wskazują producenta oraz charakterystyczne cechy pojazdu. W ten sposób oprócz wyżej wymienionych informacji możesz sprawdzić też np. kod lakieru po VIN. Z kolei ostatnie 8 znaków to niepowtarzalny numer seryjny, który umożliwia identyfikację danego egzemplarza.

Gdzie sprawdzić VIN?

Aby uzyskać cenne informacje na temat pojazdu, musisz najpierw wiedzieć, gdzie sprawdzić VIN. Numer z łatwością znajdziesz w dokumentach (dowód rejestracyjny – pole E, książka serwisowa) i na kilku częściach samochodu, takich jak:

 • słupki,
 • drzwi kierowcy,
 • obudowa deski rozdzielczej,
 • podłoga pod przednim lub tylnym siedzeniem,
 • podłoga bagażnika,
 • komora silnika,
 • przegroda czołowa,
 • prawe nadkole.

Ważne! Zwróć uwagę, czy numery VIN na różnych częściach pojazdu i w dokumentach są takie same – wszelkie nieścisłości powinny wzbudzić Twoją ostrożność. Nie przejmuj się za to, jeśli nie znajdziesz oznaczenia we wszystkich wymienionych miejscach – nie każdy producent rozmieszcza je w taki sam sposób. Z tego względu przed starannym obejrzeniem auta warto sprawdzić, jakie są standardowe lokalizacje oznaczeń dla danego modelu.

Jak sprawdzić auto po VIN?

Masz do dyspozycji wiele sposobów, które pozwalają na sprawdzenie VIN – za darmo lub za opłatą. Podstawowym i dostępnym dla wszystkich źródłem informacji jest baza Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – VIN wystarczy wprowadzić we właściwe pole, podać datę pierwszej rejestracji i numer rejestracyjny. W ten sposób jednym kliknięciem można wygenerować raport złożony z najważniejszych danych o pojeździe. Istnieją również inne bazy danych, z których na podstawie nr VIN możesz otrzymać nawet archiwalne zdjęcia samochodu i szczegółowe informacje o przebiegu eksploatacji, jednak skorzystanie z zaawansowanych opcji zazwyczaj wiąże się z dodatkowym kosztem.

Jaką opcję opłaca się wybrać? Jeżeli chcesz potwierdzić najważniejsze informacje, sprawdź VIN za darmo na wybranej stronie – możesz skorzystać z dowolnego portalu (większość serwisów oferuje podstawowy wariant raportu bezpłatnie) lub rządowej bazy CEPiK. VIN może dostarczyć Ci również kompleksowych informacji – pamiętaj jednak, aby nie kupować kota w worku. Zanim zainwestujesz w rozszerzony raport, sprawdź, jakie dane o interesującym Cię pojeździe są zgromadzone w bazie. Na większości stron możesz wpisać nr VIN, aby poznać kategorie dostępnych informacji przed zakupem pełnej usługi.

Raport wykazał, że samochód spełnia Twoje oczekiwania? Po udanej transakcji zapraszamy do Domu Ubezpieczeniowego Spectrum – nasi eksperci podpowiedzą, co zrobić z OC zbywcy i zaproponują Ci najkorzystniejsze rozwiązania. Znajdź najbliższego Doradcę Klienta na mapie placówek i odwiedź biuro lub zadzwoń!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.