Punkty karne kierowców a składka ubezpieczenia OC

22 lipca 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

Od 17 czerwca b.r. towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych kierowców. Oznacza to, że stan konta w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) jest kolejnym czynnikiem w obliczaniu składki ubezpieczenia OC obok m. in. rodzaju pojazdu, pojemności silnika, stanu cywilnego właściciela, jego wieku czy czasu posiadania prawa jazdy. Posiadanie punktów karnych przez kierowcę świadczy o jego większej szkodowości i skłonności do powodowania kolizji bądź wypadków.

Umożliwienie ubezpieczycielom dostępu do danych w CEK w dalszej perspektywie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Najlepszym przykładem są zmiany w taryfikatorze mandatów, dzięki którym spadła liczba wykroczeń drogowych. Według danych MSWiA liczba wykroczeń względem pieszych spadła z 19,2 tys. w 2021 r do 16,6 tys. pod koniec pierwszego półrocza 2022 r. Jazdę w obszarze zabudowanym z prędkością o ponad 50 km/h wyższą od dozwolonej odnotowano 7,1 tys. razy, gdy przed rokiem liczba ta była prawie dwukrotnie wyższa.

Pierwszym towarzystwem ubezpieczeniowym, który korzysta z weryfikacji liczby punktów karnych przy kalkulowaniu składki, jest Warta. Od wtorku korzystając z połączenia z Centralną Ewidencją Kierowców, Warta lepiej dopasuje składkę do potencjalnej szkodowości kierowcy. Wdrożenie poszło nam bardzo sprawnie. Rozpoczęliśmy je w pierwszej połowie maja, a już 3 czerwca pomyślnie przeszliśmy testy przeprowadzone wspólnie z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, za którego pośrednictwem prowadzona jest teletransmisja danych pomiędzy zakładami ubezpieczeń a CEPiK. Pozytywny wynik testów pozwolił nam złożyć formalny wniosek do Ministra Cyfryzacji o udostępnienie nam danych. O skali przedsięwzięcia niech świadczy natomiast fakt, że już pierwszego dnia uwzględniliśmy w taryfikacji dane aż kilkudziesięciu tysięcy kierowców – mówi Łukasz Kuryłowicz, starszy ekspert w Departamencie Produktów Komunikacyjnych.

Szukasz najtańszego ubezpieczenia? Sprawdź nasz kalkulator OC/AC lub porozmawiaj z ekspertem – Doradcę Klienta w swojej okolicy znajdziesz na mapie placówek. Pobierz aplikację ubezpieczeniową SPECTRUM mobile, by jeszcze łatwiej się z nami skontaktować, obliczyć składkę i mieć dostęp do wielu przydatnych funkcji zawsze pod ręką!

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.