Szkody przy odśnieżaniu dróg – jak się zachować?

18 grudnia 2023

ciekawostki

Zimowa aura ma swój urok, ale ten okres wiąże się także z dużą liczbą szkód. W szczególności dla kierowców jest to wyjątkowo trudny czas. Zaśnieżone i oblodzone jezdnie to nie jedyny problem, jaki można napotkać. Zdarzają się sytuacje, kiedy pługi lub solarki mogą wyrządzić spore szkody, mimo że wykonują pożyteczną pracę. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w tym artykule.

Zimowe szkody – co może się zdarzyć?
Kierowcy solarek, piaskarek czy pługów nie zawsze są w stanie w pełni kontrolować wszystko to, co się wokół nich dzieje. Może zatem dojść do sytuacji, w której ciężkie bryły lodu lub zmieszane z błotem kamienie zgarnięte przez pług uderzą w znajdujący się obok pojazd, wyrządzając w nim szkodę – np. zarysowując lakier lub uszkadzając szybę.

Auto uszkodzone przy odśnieżaniu – co dalej?
Pierwszym krokiem, który trzeba podjąć gdy nasze auto zostanie uszkodzone w skutek nieostrożnego odśnieżania, będzie wskazanie sprawcy zdarzenia. Należy pamiętać, że pługi czy pługosolarki nie należą do grupy pojazdów uprzywilejowanych. Zatem obowiązkiem prowadzącego tego typu pojazd jest zachowanie ostrożności oraz zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu. Oczywiście zasada ta działa w dwie strony – widząc pług śnieżny, również powinniśmy zachować bezpieczny dystans i w miarę możliwości ułatwić mu przejazd.

Szkody powstające w tego typu okolicznościach najczęściej mają charakter przypadkowy. Należy jednak zaznaczyć, że wina jest winą i w takiej sytuacji właścicielowi uszkodzonego pojazdu należy się odszkodowanie z OC sprawcy.
Istnieje kilka możliwości udowodnienia winy sprawcy:

  • wykorzystanie nagrania z kamery samochodowej, na którym jest widoczne całe zdarzenie oraz numery rejestracyjne pługu/piaskarki/solarki,
  • zebranie zeznań od świadków zdarzenia,
  • zgłoszenie sprawy na policję,
  • pozyskanie nagrania z monitoringu miejskiego,

Najłatwiejszym sposobem udowodnienia winy jest pierwszy z wymienionych. Nagranie jednoznacznie potwierdza, okoliczności zdarzenia. Dodatkowo, posiadając numer rejestracyjny pojazdu, możemy samodzielnie ustalić za pomocą strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdzie był ubezpieczony pojazd, który wyrządził nam szkodę i zgłosić się bezpośrednio do tego ubezpieczyciela. W praktyce jednak nie każdy posiada kamerkę samochodową, więc w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie niezwłoczne zgłoszenie sprawy na policję.

Alternatywną opcją otrzymania odszkodowania w tego typu sytuacjach jest ubezpieczenie AC. Posiadając ten rodzaj ubezpieczenia, unikniemy procesu ustalania sprawcy zdarzenia, który często może być czasochłonny. Dzięki polisie AC szybko otrzymamy odszkodowanie za poniesione straty, a jeżeli w późniejszym czasie zostanie ustalony sprawca – Twój ubezpieczyciel będzie mógł wykonać regres w jego kierunku. To, ile będzie kosztowała ochrona z autocasco, zależy od wybranego zakresu, cech kierowcy oraz parametrów pojazdu. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum, przygotujemy propozycję indywidualnie dopasowaną do Twoich potrzeb. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.