Tylko 14 dni na wpłatę podatku od zakupu pojazdu w czasie pandemii

W przeciwieństwie do wydłużonego do 180 dni obowiązku zarejestrowania pojazdu, czas jaki mamy na zapłatę podatku po zakupie pozostaje bez zmian i jest to nadal 14 dni od momentu nabycia.

Przypomnijmy, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynosi 2% wartości rynkowej auta i zobowiązany jest go zapłacić każdy, kto zakupił pojazd od osoby fizycznej (wyjątkiem jest zakup na użytek osoby niepełnosprawnej). Deklarację PCC-3 lub PCC-3/A można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym oraz przesłać listem poleconym lub drogą elektroniczną (https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/pcc/). Jeśli nie dokonamy zgłoszenia w ciągu dwóch tygodni od daty zakupu, urząd może nałożyć karę, która może wynieść od 1/10 do 20 krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli nawet 52 000 zł!

Są jednak sytuacje, w których nie ma obowiązku zapłaty podatku. Jest tak, gdy pojazd :

  • kupiony został od osoby prowadzącej działalność gospodarczą (w tym z komisu lub z salonu),
  • ma wartość poniżej 1000 zł,
  • jest zakupiony na użytek osoby niepełnosprawnej,
  • został nabyty za granicą.

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.