Ubezpieczenia dla rowerzysty – dlaczego warto je mieć?

24 marca 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Rowerzysta jest uczestnikiem ruchu drogowego, a to oznacza, że może spowodować wypadek – i poniesie wtedy pełną odpowiedzialność za skutki swoich działań. Wystarczy chwila nieostrożności, nieustąpienie pierwszeństwa czy niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. Najczęstsze wypadki powodowane przez rowerzystów to kolizja, zajechanie drogi i uszkodzenie zaparkowanego samochodu. Szkody powstałe w wyniku takich sytuacji mogą być bardzo dotkliwe i obciążone wysokimi kosztami, a do tego często wiążą się z odpowiedzialnością karną oraz roszczeniami o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Dlatego warto dobrze przygotować się do rowerowych wojaży. Pamiętajmy o kaskach i ubraniach ochronnych, znajomości przepisów ruchu drogowego, a także odpowiednim zabezpieczeniu nas oraz samego roweru. W ofercie ubezpieczycieli znajdziemy liczne rozwiązania stworzone z myślą o pasjonatach jazdy na rowerze.

Co zapewnia OC rowerzysty?
Jeżdżąc rowerem po drogach czy ścieżkach rowerowych możesz nieumyślne spowodować wypadek – np. wyrządzić komuś szkodę na zdrowiu, zarysować auto, uszkodzić rower, czy nawet doprowadzić do śmiertelnej kolizji. W takim wypadku poszkodowany może zwrócić się do Ciebie z roszczeniami, które będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni (nawet jeżeli posiadasz OC samochodowe, nie dotyczy ono szkód spowodowanych podczas jazdy na rowerze). Posiadanie ubezpieczenia OC odpowiedniego dla rowerzysty sprawi, że w takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowania i świadczenia poszkodowanej stronie. Warto wykupić taką polisę, aby uchronić się od ogromnych kosztów związanych np. z naprawą sprzętu lub leczeniem pokrzywdzonego.

Ubezpieczenie NNW rowerzysty – wsparcie w razie wypadku
Jeśli jadąc na rowerze przewrócisz się i doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamiesz nogę lub rękę), ubezpieczenie NNW może zapewnić Ci odszkodowanie. Finansowe wsparcie ze strony ubezpieczyciela pomoże Ci opłacić leczenie, rehabilitację czy zalecone przez lekarza środki wspierające terapię (np. leki, ortezy, kule). Świadczenie uzyskasz również w razie pobytu w szpitalu. W ramach odpowiednio dopasowanej polisy możesz skorzystać też z medycznego assistance – jest to komplet usług, który obejmuje m. in. wizytę pielęgniarki lub lekarza, transport medyczny, dowóz leków czy wsparcie psychologa. W razie śmierci na skutek wypadku rowerowego ubezpieczyciel wypłaci świadczenie Twoim bliskim. Ochronę możesz rozszerzyć o udział w amatorskich zawodach, a także o sporty wysokiego ryzyka.

Casco roweru – ochrona od zniszczenia i kradzieży
Jeśli w wyniku zdarzenia losowego lub na skutek działania osób trzecich Twój rower lub jego części zostaną uszkodzone albo skradzione, z ubezpieczeniem casco roweru możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Otrzymasz je np. w sytuacji, gdy Twój rower zostanie skradziony z piwnicy, spod sklepu czy miejsca pracy, a także jeśli uległ uszkodzeniu w czasie wypadku, na skutek powodzi lub pożaru. Pamiętaj, że zgodnie z wymogami towarzystwa ubezpieczony rower powinien posiadać skuteczne zabezpieczenie antykradzieżowe (np. zapięcie w postaci linki lub kłódki U-lock).

Ubezpieczenie bagażu rowerowego – jak działa?
Jeśli bagaż, który przewozisz na swoim rowerze, zniszczy się na skutek wypadku lub zostanie utracony przypadkowo bądź w wyniku rabunku, towarzystwo ubezpieczeniowe może pokryć Twoje straty. Jeżeli często korzystasz z roweru (np. w drodze do pracy) i przewozisz sprzęt komputerowy lub inne wartościowe przedmioty, takie rozszerzenie ubezpieczenia może okazać się bardzo przydatne.

Krótkoterminowe ubezpieczenie roweru
Przeważnie jeździmy rowerem wtedy, kiedy jest ciepło, a na chłodniejszy sezon chowamy go do piwnicy. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe dają pasjonatom roweru możliwość ubezpieczenia na okres krótszy niż standardowy rok – np. na 6 miesięcy. Z kolei osoby, które korzystają z roweru niezależnie od pory roku, mogą zdecydować się na całoroczny wariant polisy.

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie rowerzysty może działać również za granicą. Jeśli podróżujesz z rowerem i uprawiasz sporty wysokiego ryzyka (np. kolarstwo górskie), możesz odpowiednio rozszerzyć zakres swojego ubezpieczenia. Chcesz dowiedzieć się więcej i dopasować polisę do swoich potrzeb? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz najkorzystniejsze oferty i poznasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.