Ubezpieczenia i szkody komunikacyjne w 2021 – raport PIU

W 2021 wysokość odszkodowań za szkody komunikacyjne wyniosła 15,3 mld – informuje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). Jakie jeszcze ciekawe informacje można wyczytać w dorocznym raporcie Ubezpieczenia w liczbach?

Spis treści

Szkody z OC p.p.m. – statystyki

Według statystyk zgromadzonych przez PIU w 2021 roku w Polsce zawarto 26 911 979 polis OC posiadacza pojazdu mechanicznego, zaś ok. 4 na 100 samochodów miało szkodę – w sumie podczas tego roku doszło do 1 067 890 szkód z OC sprawcy zdarzenia drogowego. To niepokojąca liczba, która skłania do jeszcze większych starań o profilaktykę kolizji i wypadków, jednak raport pochyla się nad innym aspektem, istotnym zwłaszcza z punktu widzenia poszkodowanego.

Łączna suma odszkodowań z OC p.p.m. w 2021 roku wynosi 9,3 mld i stanowi ponad 60% wszystkich wypłat w ramach ubezpieczeń komunikacyjnych. Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że średnia wartość szkody z OC sprawcy to ok. 8484 zł. Warto pamiętać, że OC komunikacyjne pokrywa nie tylko serwisowanie auta poszkodowanego, ale też wydatki związane z naprawą lub odkupieniem zniszczonego w kolizji lub wypadku mienia, a także koszty leczenia, jeżeli doszło do uszczerbku na zdrowiu.

Szkodowość w ubezpieczeniach AC – statystyki

W 2021 roku doszło do 826 758 szkód pokrytych w ramach 8 076 944 zawartych w tym czasie polis autocasco. Statystycznie zatem co dziesiąte auto objęte ubezpieczeniem AC miało szkodę likwidowaną z tej polisy. Łączna suma odszkodowań AC wynosi 6 mld.

Warto zaznaczyć, że w rzeczywistości do tego typu szkód dochodzi znacznie częściej, ale nie każdy kierowca ma wykupione AC dla swojego samochodu. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, zatem w przypadku braku polisy za naprawę pojazdu zapłacić trzeba z własnej kieszeni. Często okazuje się, że to spory wydatek, biorąc pod uwagę średni koszt szkody z AC wynoszący 7257 złotych.

Ubezpieczenia komunikacyjne – nie tylko OC i AC

Oprócz wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, wielu kierowców decyduje się też na dodatkową ochronę w ramach autocasco i innych umów dodatkowych oraz rozszerzeń, np.:

  • assistance – to pakiet usług, dzięki którym w razie awarii lub zdarzenia drogowego można otrzymać szybką i kompleksową pomoc;
  • pojazd zastępczy – polisa z tym rozszerzeniem zapewnia możliwość skorzystania z samochodu zastępczego w czasie, gdy ubezpieczone auto jest niedyspozycyjne;
  • NNW dla kierowcy i pasażera – to rozwiązanie, które może obejmować wszystkie osoby w ubezpieczonym samochodzie, gwarantując wsparcie finansowe, gdy na skutek użytkowania pojazdu dojdzie do uszczerbku na zdrowiu (co istotne, z NNW można korzystać równolegle do innych ubezpieczeń osobowych oraz świadczeń z OC sprawcy – nie wykluczają się one wzajemnie);
  • szyby/opony – to umowa dodatkowa, która umożliwia szybszą naprawę na częściach zamiennych, bez utraty zniżki na autocasco.

Inteligentny wymiar ubezpieczeń w SPECTRUM

Dobra oferta ubezpieczeniowa to taka, która daje możliwość dopasowania zakresu ochrony do konkretnych oczekiwań. Każdy kierowca ma swoje potrzeby, które wynikają m. in. z rodzaju pojazdu i sposobu jego użytkowania. Na rynku widać coraz więcej atrakcyjnych produktów oraz elastycznych pakietów. Jak odnaleźć się w gąszczu ofert, aby dobrać najlepszy wariant ochrony i nie przepłacić?

Skorzystaj z porady eksperta, który reprezentuje wszystkie wiodące w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum otrzymasz rzetelną informację o dostępnych rozwiązaniach ubezpieczeniowych i poznasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Znajdź Doradcę Klienta w swojej okolicy na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile. Elastyczną ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz także w naszym kalkulatorze OC/AC.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.