Ubezpieczenie Cargo

19 kwietnia 2022

Uncategorized

Dla kogo jest ubezpieczenie cargo?
Ubezpieczenie mienia w transporcie (inaczej cargo) to polisa, która chroni nas w razie wypadku, uszkodzenia, utraty lub zniszczenia przewożonego ładunku. Ochrona może obejmować zarówno transport krajowy, jak i międzynarodowy. Środkiem przewozu towaru może być każdy rodzaj transportu, np. pojazd drogowy, skład kolejowy, samolot czy też barka lub statek. Ubezpieczenie cargo możemy wykupić niezależnie od tego, czy korzystamy z usług przewoźnika, czy też przewozimy towar własnymi środkami transportu.

Jak działa ubezpieczenie cargo?
Istnieje możliwość ubezpieczenia wszelkiego rodzaju ładunków, a w szczególności materiałów i surowców, półproduktów oraz maszyn i urządzeń. Warto pamiętać, że w standardowych polisach cargo wyłączone są np. wartości pieniężne, dzieła sztuki czy żywe zwierzęta. Dodatkowo zakres ochrony mogą regulować ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) lub instytutowe klauzule ładunkowe. Podstawowy zakres ubezpieczenia według OWU najczęściej obejmuje zdarzenia losowe, m.in. pożar, uderzenie pioruna, powódź, grad, deszcz nawalny, huragan, trzęsienie ziemi czy też wypadek środka transportu. Polisę możemy rozszerzyć m.in o kradzież mienia wraz ze środkiem transportu oraz o kradzież z włamaniem. Najszersza opcja to ubezpieczenie w tzw. wariancie all risk – czyli od wszystkich ryzyk, które nie są wyłączone w OWU. Można również ubezpieczyć mienie w transporcie według instytutowych klauzul ładunkowych (ICC). ICC powstały już 200 lat temu w Wielkiej Brytanii i określają zasady ubezpieczenia ładunku. Wyróżniamy 3 podstawowe klauzule, które różnią się zakresem ubezpieczenia. Instytutowe Klauzule Ładunkowe (A) to zakres od wszystkich ryzyk, które nie są wyłączone. Klauzule B i C to zakres ograniczony.

Ochronę gwarantowaną przez polisę można dopasować do swoich potrzeb nie tylko pod kątem poszczególnych ryzyk czy kategorii. Ubezpieczenie może zostać zawarte na pojedynczy transport – jest to wówczas polisa jednostkowa, która sprawdza się w razie jednorazowej potrzeby. Dla przewoźników najkorzystniejsze są polisy obrotowe, które obejmują wszystkie transporty wykonywane podczas trwania okresu ubezpieczenia.

Rozwiązania na miarę Twoich potrzeb
Chcesz poznać ofertę wiodących ubezpieczycieli i dopasować polisę do swoich potrzeb? Porozmawiaj z ekspertem, który odpowie na wszystkie Twoje pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – na mapie placówek znajdziesz Doradcę Klienta w swojej okolicy.

Źródła:

 


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.