Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3706
Ubezpieczenie i rejestracja samochodu zabytkowego – co warto wiedzieć? - Dom Ubezpieczeniowy SPECTRUM

Ubezpieczenie i rejestracja samochodu zabytkowego – co warto wiedzieć?

19 lutego 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Posiadanie pojazdu zabytkowego wiąże się z pewnymi przywilejami, ale jednocześnie nakłada na ich właścicieli dodatkowe obowiązki. Jakie warunki należy spełnić, aby zarejestrować pojazd jako zabytkowy, oraz czy takie auto powinno posiadać ubezpieczenie OC? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Samochód zabytkowy – czyli jaki?
Aby pojazd można było uznać za zabytkowy, musi on spełniać następujące warunki:

  • ma minimum 25 lat (wiek ten może się różnić w zależności od województwa),
  • wycofany z produkcji od co najmniej 15 lat,
  • posiadać co najmniej 75% części oryginalnych.

Należy podkreślić, że nawet jeśli auto nie spełnia kryteriów wieku, to wciąż jest może być uznane za zabytkowe. W takim przypadku należy udowodnić jego unikalność ze względu na np. zastosowane rozwiązania techniczne lub powiązanie z ważnymi wydarzeniami historycznymi czy sportowymi.

Rejestracja pojazdu zabytkowego – jak to wygląda?
Aby móc zarejestrować samochód jako zabytkowy, uprzednio należy uzyskać zaświadczenie od konserwatora potwierdzające ujęcie pojazdu w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie badania w okręgowej stacji kontroli pojazdów, które potwierdzi, że auto spełnia warunki techniczne pojazdu uznawanego za zabytkowy oraz może być dopuszczone do ruchu. Ostatnim etapem jest wizyta w wydziale komunikacji, gdzie wraz z uzyskanymi wcześniej dokumentami należy złożyć wniosek o rejestrację zabytkowego pojazdu.

Obowiązki właściciela pojazdu zabytkowego
Na posiadaczach zabytkowych samochodów ciąży wiele obowiązków, do których można zaliczyć m. in.:

  • opiekę nad zabytkiem – należy dbać o zachowanie auta w jak najlepszym stanie technicznym,
  • uzyskanie zgody konserwatora zabytków w razie wymiany głównych podzespołów (silnik, skrzynia biegów),
  • uzyskanie zgody konserwatora zabytków w przypadku wyjazdu samochodem zagranicę.

Czy pojazd zabytkowy musi posiadać ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie samochodu zabytkowego jest konieczne, jednak właściciele tego typu pojazdów mogą liczyć na pewne przywileje. To m. in. możliwość wykupienia OC krótkoterminowego. Ten rodzaj ubezpieczenia zawierany na mniej niż 12 miesięcy, jednak nie krócej niż 30 dni. Zatem jeśli korzystasz z samochodu zabytkowego tylko okazjonalnie (np. w okresie letnim w związku z odbywającymi się w tym czasie różnego rodzaju zjazdami), nie musisz decydować się na droższe całoroczne OC. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Ochrona wygasa z ostatnim dniem ważności umowy i jeśli wciąż potrzebujesz ubezpieczenia, musisz wykupić nową polisę. Jazda samochodem zabytkowym bez ważnego ubezpieczenia OC wiąże się z takimi samymi karami, jak w przypadku zwykłych aut.

Decyzja o zarejestrowaniu pojazdu jako zabytek powinna być dobrze przemyślana. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum doradzimy Ci, jak dobrze ubezpieczyć Twój pojazd. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.