
Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie kombajnu zbożowego. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na temat OC i agrocasco.
Spis treści
- Czy ubezpieczenie OC kombajnu zbożowego jest obowiązkowe?
- Na czym polega krótkoterminowe OC kombajnu?
- Jak działa ubezpieczenie AC kombajnu zbożowego?
- Ile kosztuje ubezpieczenie kombajnu zbożowego?
- Gdzie ubezpieczyć kombajn zbożowy?
Czy ubezpieczenie OC kombajnu zbożowego jest obowiązkowe?
Tak, ubezpieczenie OC kombajnu zbożowego jest obowiązkowe. Do listopada 2024 roku obowiązek ubezpieczeniowy zależał od sposobu, w jaki pojazd był wykorzystywany, a OC kombajnu było konieczne w sytuacji, gdy wyjeżdżał on na drogi publiczne, np. do oddalonych od gospodarstwa pól lub w związku z wypożyczeniem. Od listopada 2024 wprowadzono zmianę, która redefiniuje ruch pojazdu i zmienia zasady dotyczące ubezpieczania pojazdów wolnobieżnych, w tym kombajnów, w związku z tym każdy kombajn musi mieć ubezpieczenie OC całoroczne i sezonowe.
Na czym polega krótkoterminowe OC kombajnu?
Krótkoterminowe OC kombajnu to rozwiązanie, dzięki któremu rolnik może zapłacić niższą składkę, adekwatną do okresu ochrony. Sezonowe ubezpieczenie kombajnu na żniwa kosztuje znacznie mniej niż całoroczna polisa. Okres, na jaki można zawrzeć krótkoterminowe OC kombajnu, to minimum 3 miesiące – dzięki temu można dopasować czas trwania polisy do planowanych prac, uzyskując najtańsze ubezpieczenie kombajnu w czasie, kiedy jest ono potrzebne.
Jak działa ubezpieczenie AC kombajnu zbożowego?
Ubezpieczenie AC kombajnu zbożowego można zawrzeć w ramach tzw. agrocasco, czyli polisy na maszyny rolnicze. Może ona obejmować nie tylko kombajn, ale też pozostałe pojazdy i sprzęty, np. ciągniki, przyczepy, sieczkarnie, agregaty, siewniki i wiele innych. Zakres takiej polisy obejmuje ubezpieczenie kombajnu od ognia i innych zdarzeń losowych, które obejmują skutki m. in.:
- pożaru, dymu i sadzy,
- uderzenia pioruna,
- huraganu, gradu i deszczu nawalnego,
- powodzi,
- spływania wód po zboczach,
- trzęsienia, osunięcia czy zapadania się ziemi,
- uderzenia pojazdu,
- awarii w wyniku przedostania się ciała obcego,
- kradzieży.
Również w przypadku AC kombajnu zbożowego możliwy jest zakup sezonowego ubezpieczenia, jednak warto rozważyć całoroczną polisę, ponieważ niektóre zagrożenia takie jak powódź, pożar czy kradzież, pozostają aktualne niezależnie od pory roku.
Ile kosztuje ubezpieczenie kombajnu zbożowego?
Cena ubezpieczenia kombajnu jest zależna od kilku czynników, takich jak zakres ochrony, czas jej trwania czy historia ubezpieczeniowa właściciela maszyny. Najtańsze ubezpieczenie kombajnu w zakresie OC komunikacyjnego można nabyć już za ok. 100 zł. Z kolei opłata za ubezpieczenie AC może wynosić kilkaset złotych – duże znaczenie ma ilość ryzyk, które obejmuje polisa oraz wartość kombajnu.
Gdzie ubezpieczyć kombajn zbożowy?
Chcesz wykupić sezonowe ubezpieczenie kombajnu na żniwa? A może szukasz kompleksowej ochrony dla całego gospodarstwa? Warto porównać różne opcje, aby wybrać najlepsze i najtańsze ubezpieczenie kombajnu zbożowego. PZU, Generali Agro czy TUZ to przykładowe towarzystwa, które oferują ubezpieczenia dla rolników.
Sprawdź najlepsze oferty od wiodących marek w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum. U nas poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania i dopasujesz polisę do swoich wymagań. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.