Włamanie do domu – co robić? Poradnik krok po kroku

29 lipca 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

Nieobecność mieszkańców to jeden z czynników, które umożliwiają włamanie do domu. Co robić, aby temu zapobiec i jak postąpić po zauważeniu śladów obecności włamywacza? Poznaj najważniejsze zasady, które obejmują m. in. profilaktykę antywłamaniową oraz zgłoszenie kradzieży na policję.

Spis treści

Włamanie do domu – co robić?

Kiedy po powrocie do domu zauważymy ślady włamania, trzeba zareagować jak najszybciej. Mimo stresujących okoliczności warto zachować zimną krew. Gdy tylko zorientujesz się, że w Twoim mieszkaniu doszło do włamania, jak najszybciej skontaktuj się z policją. Przed przyjazdem funkcjonariuszy należy zachować ostrożność i ograniczyć poruszanie się po lokalu, aby nie zatrzeć śladów pozostawionych przez włamywaczy. Jeżeli w okolicy działa monitoring (np. na klatce schodowej, posesji czy parkingu), warto poinformować o tym policjantów, aby pozyskali nagrania, które mogą ułatwić rozpoznanie przestępców.

Po przyjeździe funkcjonariuszy spróbuj się zorientować, co zostało skradzione i oszacuj wartość utraconego mienia – dzięki temu możliwe będzie zgłoszenie kradzieży na policję. Jeśli zauważysz spowodowane przez złodziei uszkodzenia (np. drzwi czy okien, ale też szafek, łóżek i innych elementów wyposażenia), najlepiej zrób zdjęcia i również zgłoś ten fakt funkcjonariuszom. Postaraj się przekazać im jak najwięcej informacji, aby notatka ze zdarzenia zawierała wszystko, co istotne. Jeżeli posiadasz ubezpieczenie domu od kradzieży, to pamiętaj, że w procesie zajmowania się szkodą towarzystwo będzie kontaktowało się z policją w celu potwierdzenia zdarzenia.

Jeżeli jesteś świadkiem włamania do mieszkania, również skontaktuj się z policją. W jakich sytuacjach warto reagować? Zachowaj szczególną ostrożność, gdy:

  • zauważysz obce osoby kręcące się w sąsiedzkim otoczeniu (postaraj się zapamiętać ich wygląd),
  • zobaczysz obce osoby lub nieznany samochód na posesji sąsiada, wiedząc, że nie ma go w domu,
  • w pobliżu pojawią się obce osoby zakrywające twarz lub niosące duże przedmioty (np. torby, pudła, elementy wyposażenia),
  • odwiedza cię obca osoba poszukująca informacji np. na temat czyjegoś adresu, sąsiadów i innych informacji o okolicy.

Złodziej w domu – jak się zachować?

Co, jeśli włamywacz wciąż przebywa w Twoim lokalu? Jeżeli słyszysz podejrzane głosy lub dźwięki, ostrożnie wycofaj się i unikaj konfrontacji na własną rękę. Nie wiadomo, ile osób jest w środku, czy są uzbrojone ani jak zareagują przyłapane na gorącym uczynku. Pozostając na zewnątrz, jak najszybciej wezwij policję i zaznacz, że złodzieje są jeszcze na miejscu zdarzenia. Do przyjazdu funkcjonariuszy z dala obserwuj rozwój sytuacji – być może zauważysz, którędy uciekają włamywacze lub będziesz mieć okazję zanotować dane ich pojazdu.

Co zrobić po włamaniu do mieszkania? O tym warto pamiętać

Podczas gorączkowego poszukiwania najcenniejszych rzeczy łatwo zapomnieć o niepozornych, lecz bardzo wartościowych przedmiotach. Kradzież tożsamości i poufnych danych może prowadzić do jeszcze większych strat oraz trudnych do rozwiązania problemów. Aby temu zapobiec, warto jak najszybciej upewnić się, czy w naszym posiadaniu są:

  • dowód tożsamości (brak należy zgłosić policji),
  • karty kredytowe (brak należy zgłosić do swojego banku),
  • dowód rejestracyjny pojazdu (brak należy zgłosić do właściwego wydziału komunikacji),
  • karty SIM z telefonów i innych urządzeń (brak należy zgłosić do operatora).

Zabezpiecz się – profilaktyka antywłamaniowa

Włamanie do mieszkania to problem, który może przydarzyć się każdemu. Włamywacze często wykorzystują dłuższe nieobecności mieszkańców (np. wyjazd na urlop lub święta), ale profesjonalni złodzieje są w stanie zaplanować udany włam nawet w bardzo krótkim czasie.

Co zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć swój dobytek i zminimalizować szanse na włamanie?

  • Postaw na solidne drzwi przeciwwłamaniowe.
  • W drzwiach wejściowych, balkonowych i tarasowych zamontuj atestowane zamki.
  • Zainstaluj monitoring lub system alarmowy (możesz też zdecydować się na atrapy, które mają efekt odstraszający).
  • Jeżeli posiadasz dom na posesji – zadbaj o dobre oświetlenie z czujnikiem ruchowym.
  • Zamontuj rolety przeciwwłamaniowe w oknach (to rozwiązanie przynosi najlepsze efekty dla okien na poziomie pięter 0-2).
  • Utrzymuj życzliwe relacje z sąsiadami i proś o zwracanie uwagi na niepokojące zjawiska podczas Twojej nieobecności.
  • Zadbaj o symulowanie obecności w pustym mieszkaniu – możesz to zrobić, programując światła lub angażując do pomocy zaufaną osobę.
  • Przechowuj dowody zakupu wartościowych przedmiotów i sprzętów (najlepiej w postaci zdjęć lub kserokopii, ponieważ oryginalne paragony na śliskim papierze szybko tracą czytelność) – w razie kradzieży to pomoże oszacować straty.

Ubezpieczenie domu od kradzieży – dlaczego warto?

Włamanie do mieszkania może zdarzyć się nawet mimo dobrych zabezpieczeń – wszystko zależy od tego, jak dobrze przygotowany jest włamywacz. Niestety jeśli dojdzie do kradzieży z włamaniem, prawdopodobieństwo odzyskania utraconego mienia jest dość niskie. Z tego względu obok profilaktyki antywłamaniowej warto mieć również ubezpieczenie domu od kradzieży i innych ryzyk.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania na wypadek kradzieży może zapewnić Ci odszkodowanie, dzięki któremu pokryjesz koszty naprawy uszkodzonych drzwi wejściowych i innych zniszczeń poczynionych przez włamywaczy, a także odzyskasz wartość utraconego mienia.

Chcesz poznać najlepsze oferty? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje wszystkie wiodące w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe. Pobierz aplikację ubezpieczeniową SPECTRUM mobile lub sprawdź mapę placówek, aby znaleźć Doradcę Klienta w Twojej okolicy.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.