Zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą – jak zatroszczyć się o swoją maszynę poza sezonem?

Kompleksowe ubezpieczenie motocykla może przydać się nie tylko podczas sezonu motocyklowego, ale też poza nim. Deszcze, przymrozki i ujemne temperatury stwarzają nieprzyjazne warunki do jazdy, dlatego często decydujemy się na odstawienie jednośladu do wiosny. W tym czasie warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą. Poznaj skuteczne metody i sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla od kradzieży!

Kradzież motocykla – jak się przed nią zabezpieczyć?

Utrata maszyny to bolesny cios dla każdego motocyklisty, który odczuwany jest nie tylko ze względów finansowych. Kradzież motocykla może zdarzyć się zawsze, jednak najłatwiejszym łupem dla złodzieja jest dobytek pozostawiony bez opieki – z tego względu warto zadbać o zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą szczególnie poza sezonem, tak samo jak bezpieczeństwo domu czy mieszkania jest ważne zwłaszcza podczas naszej nieobecności.

Zabezpieczenie antykradzieżowe motocykla to podstawowa forma ochrony. Oto sposoby, dzięki którym skutecznie zmniejszysz ryzyko:

  • Parkuj w bezpiecznym miejscu – jeżeli masz taką możliwość, wybierz zamykany garaż lub parking strzeżony.
  • Jeżeli trzymasz motocykl w garażu, nie zostawiaj tam kluczyków – to ułatwi kradzież potencjalnemu złodziejowi.
  • Załóż blokadę – dostępne są różne rodzaje, np. na tarczę lub dźwignię hamulcową, urządzenie może być też wyposażone w alarm dźwiękowy.
  • Stosuj łańcuch z blokadą lub U-lock – to rodzaj długiej kłódki, dzięki której możesz przypiąć motocykl do jakiegoś punktu, np. słupa czy ogrodzenia. W ostateczności możesz wykorzystać zabezpieczenie do spięcia koła i zawieszenia – co prawda motocykl nie będzie w ten sposób całkowicie unieruchomiony, ale ze względu na wagę i brak możliwości jazdy ryzyko kradzieży będzie zminimalizowane. Jeżeli w okolicy, w której mieszkasz lub pracujesz, nie możesz skorzystać z zamykanego garażu lub parkingu strzeżonego, warto wyposażyć swoje miejsce parkingowe w kotwę, która umożliwia przypięcie kłódki lub łańcucha do elementu terenu.
  • Zainstaluj system namierzający GPS – nadajnik umożliwi szybkie zlokalizowanie pojazdu i udaremnienie kradzieży.

Zdarza się jednak, że nawet najbardziej zaawansowane zabezpieczenie antykradzieżowe motocykla nie spełni swojej roli. Różnego rodzaju urządzenia, blokady i metody najczęściej zapobiegają tzw. kradzieżom okazjonalnym, lecz profesjonalni złodzieje znajdują coraz to nowsze sposoby na rozpoznanie i obejście zabezpieczeń. W takim wypadku warto mieć ubezpieczenie od kradzieży motocykla, które pokryje stratę.

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży – jak to działa?

Ubezpieczenie od kradzieży motocykla może wchodzić w zakres polisy AC. Jeżeli wykupisz tego rodzaju ochronę, a skradzionego pojazdu nie uda się odzyskać, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, którego wysokość będzie równa wartości motocykla – dzięki temu nie odczujesz straty i będziesz mógł kupić nową maszynę.

Wybierając odpowiednią polisę, zwróć szczególną uwagę na informacje zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia – towarzystwo może wskazać tam sytuacje, w których nie poniesie odpowiedzialności za szkodę. Co warto sprawdzić?

  • Terytorialny zakres ochrony – jeżeli podróżujesz motocyklem za granicę, zadbaj o to, aby odwiedzane przez Ciebie państwa do niego należały.
  • Zabezpieczenie antykradzieżowe motocykla – niektórzy ubezpieczyciele wymagają stosowania minimalnych środków ochrony, takich jak mechanizmy antykradzieżowe czy parkowanie w garażu lub na ogrodzonej posesji.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla od kradzieży? Głównym czynnikiem składki AC jest wartość pojazdu, na którą wpływa m.in. jego marka, model, wiek, stan czy typ. Ubezpieczenie w pakiecie z OC możesz wykupić w cenie od kilkuset złotych. Szczegółowe informacje i jeszcze więcej ofert znajdziesz u Doradcy Klienta – znajdź najbliższą placówkę na naszej mapie.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.