Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają i jakie dają przywileje?

26 września 2022

ciekawostki

Zielone tablice rejestracyjne zostały wprowadzone na początku 2020 roku – od tego czasu na polskich drogach przybywa aut, które są nimi oznakowane. Co oznaczają, jak je zdobyć i jakie przywileje mogą zagwarantować? Wyjaśniamy!

Spis treści

Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają?

Zielone tablice rejestracyjne wyglądają bardzo podobnie do standardowych – wyróżniają się charakterystycznym kolorem tła. Są przeznaczone do oznakowania pojazdów o napędzie ekologicznym – czyli elektrycznym lub wodorowym. Weszły do użytku w styczniu 2020 roku – to oznacza, że zielona rejestracja widnieje na wszystkich bezemisyjnych pojazdach zarejestrowanych w Polsce po tym terminie. Warto wiedzieć, że właściciele tego typu samochodów, którzy posiadają standardowe tablice rejestracyjne sprzed stycznia 2020 r., nie mają obowiązku wymiany – ale mogą jej dokonać, aby ułatwić identyfikację pojazdu i korzystać z przywilejów, które przysługują kierowcom ekologicznych środków transportu.

Zielone tablice dla hybryd – czy to możliwe?

Wielu posiadaczy pojazdów zastanawia się, czy można stosować zielone tablice dla hybryd. Niestety taka praktyka nie jest dopuszczana. Tzw. zielona rejestracja jest zarezerwowana dla pojazdów, które mogą posługiwać się wyłącznie napędem bezemisyjnym – to wyklucza auta hybrydowe oraz typu plug-in.

Korzystanie z zielonych tablic w samochodzie, który posiada spalinowy system napędowy, może mieć poważne konsekwencje. Jeżeli niezgodność zostanie wykryta np. podczas badania technicznego na stacji diagnostycznej, auto nie otrzyma pozytywnego wyniku, dopóki nie będzie miało właściwych, standardowych tablic. Jeśli zaś rozbieżność zostanie zauważona przez funkcjonariuszy policji np. w czasie kontroli drogowej, mogą oni zatrzymać dowód rejestracyjny na podstawie art. 132 ustawy o ruchu drogowym.

Zielone tablice rejestracyjne – przywileje dla kierowców

Napęd elektryczny lub wodorowy to ekologiczna alternatywa. Posiadacze samochodów, które znacznie mniej szkodzą środowisku, mogą liczyć na dodatkowe korzyści. Identyfikację uprawnionych pojazdów znacznie ułatwiają zielone tablice rejestracyjne.

Przywileje, na które mogą liczyć kierowcy ekologicznych aut to m. in.:

  • możliwość jazdy buspasami (warto pamiętać, że zarządca drogi może ją uzależnić od minimalnej liczby osób w pojeździe),
  • możliwość bezpłatnego parkowania w płatnych strefach parkingowych,
  • możliwość korzystania z ogólnodostępnych stacji ładowania,
  • możliwość wjazdu do stref czystego transportu.

Jak zdobyć zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne można zdobyć od stycznia 2020 r. podczas rejestracji pojazdu w wydziale komunikacyjnym. Jest to możliwe pod warunkiem, że samochód spełnia wymóg posiadania wyłącznie ekologicznego (czyli elektrycznego lub wodorowego) napędu. Zielona rejestracja zostanie wydana domyślnie na podstawie informacji w dokumentach pojazdu. Szczegółowe informacje o tym, jak przebiega procedura rejestracji auta, możesz sprawdzić w naszym poradniku.

Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia dla swojego auta? Stwórz swój pakiet ubezpieczeń w kalkulatorze OC/AC lub skontaktuj się z nami – osobiście lub przez telefon. Doradcę Klienta w Twojej okolicy znajdziesz na mapie placówek lub w bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.