Stan ogumienia wpływa na bezpieczeństwo i ergonomię jazdy, dlatego warto znać symptomy nadmiernej eksploatacji i zwracać uwagę na każdy wskaźnik zużycia opony. Podpowiadamy, jak ocenić zużycie opon i dlaczego warto pomyśleć o ich ubezpieczeniu.
Spis treści
- Jak ocenić zużycie opon i dlaczego warto je monitorować?
- Zużyte opony – objawy
- Jak sprawdzić rok opony?
- Dlaczego warto ubezpieczyć opony?
Jak ocenić zużycie opon i dlaczego warto je monitorować?
Utrzymywanie opon w dobrym stanie jest konieczne, aby zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z pojazdu. Nawet niewielkie uszkodzenia mogą sprawić, że kierowca będzie miał słabszą kontrolę nad samochodem – a w takich warunkach nietrudno o wypadek.
Najczęstsze zagrożenia związane z jazdą na zużytych oponach to:
- zwiększone ryzyko poślizgu – opony w nieprawidłowym stanie mają mniejszą przyczepność do drogi, co może prowadzić do problemów nie tylko podczas jazdy na mokrej lub śliskiej nawierzchni, ale też np. w trakcie hamowania lub na zakręcie,
- powstawanie i pogłębianie się uszkodzeń – zużyta opona łatwiej ulega przecięciu, przebiciu czy pęknięciu na skutek kontaktu z nieregularną nawierzchnią lub przedmiotami znajdującymi się na drodze (np. kamienie, szkło czy odpadki),
- nadmierna eksploatacja paliwa – nieprawidłowości związane ze stanem opon mogą wpływać na powierzchnię styku z drogą czy geometrię kół, a to sprawia, że silnik w trakcie jazdy musi pracować ciężej i zużywać więcej paliwa.
Ponieważ stan ogumienia wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i ekonomię jazdy, należy systematycznie sprawdzać i naprawiać bądź wymieniać zużyte opony. Objawy uszkodzeń warto potraktować poważnie, nawet jeśli defekt z początku wydaje się niewielki – w ten sposób zniwelujemy ryzyko wypadku, którego konsekwencje mogą być opłakane zarówno dla nas, jak i innych uczestników zdarzenia.
Po czym możemy rozpoznać zużyte opony? Objawy, które mogą świadczyć o nadmiernej eksploatacji lub uszkodzeniach to m. in:
- nierównomierne zużycie bieżnika,
- widoczne odstępstwa od normy (np. przetarcia, wybrzuszenia, sparciała guma),
- większe zużycie paliwa,
- pogorszenie kontroli podczas prowadzenia auta (np. mniejsza przyczepność na zakrętach, dłuższa droga hamowania),
- zwiększony poziom hałasu generowanego przez opony.
Warto pamiętać, że tego typu symptomy mogą być spowodowane również przez nieprawidłowe ustawienie kół, niewłaściwe ciśnienie w oponach lub nieergonomiczny styl jazdy. Czasami aby poznać przyczynę, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki pojazdu.
W ocenie stanu ogumienia ważną rolę odgrywa rok produkcji, który również może służyć jako wskaźnik zużycia opony. Jak go sprawdzić? Wystarczy odnaleźć oznakowanie DOT umieszczone na każdym egzemplarzu. Składa się ono z czterech cyfr, z których pierwsze dwie oznaczają numer tygodnia ( w roku jest ich 52, zatem numeracja to 01-52), a dwie ostatnie odwołują się do roku (np. [20]21). Dzięki temu możemy łatwo policzyć, ile czasu minęło od produkcji opony.
Według ogólnej zasady stosowanej przez większość producentów maksymalny dopuszczalny wiek opon wynosi 10 lat od daty produkcji. Jednak warto pamiętać, że ogumienie może zużywać się szybciej – zwłaszcza jeżeli często pokonujemy duże dystanse lub jeździmy po nieregularnej powierzchni.
Dlaczego warto ubezpieczyć opony?
Ubezpieczenie opon to rozszerzenie, które możemy wykupić przy polisie OC lub AC za niewielką dopłatą. Co sprawia, że warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie?
- Ubezpieczenie opon zapewnia szybką naprawę na miejscu lub holowanie do warsztatu w razie uszkodzenia ogumienia.
- W takim przypadku ubezpieczyciel pokrywa również koszty związane z wymianą lub naprawą opon.
- Składka za ubezpieczenie opon jest bardzo niska – zazwyczaj wynosi nie więcej niż kilka złotych.
- Ubezpieczenie opon można wykupić nawet przy samej polisie OC.
- Naprawa lub wymiana ogumienia z ubezpieczenia opon nie wpływa na przebieg ubezpieczenia OC/AC (pozwala zachować wypracowane zniżki).
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa ubezpieczenie opon? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci wybrać najlepszy wariant ochrony. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile. Ubezpieczenia komunikacyjne możesz sprawdzić również w kalkulatorze OC/AC online.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.