Jak działa ubezpieczenie opon, co obejmuje i ile kosztuje?

3 lutego 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Jeżeli chcesz otrzymać pomoc na drodze w razie np. złapania gumy, warto sprawdzić, jak działa ubezpieczenie opon. Co obejmuje i ile kosztuje tego rodzaju ochrona? Wyjaśniamy wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

Spis treści

Jak działa ubezpieczenie opon?

Uszkodzenie opony to losowe zdarzenie, które może się przytrafić w różnych okolicznościach, przerywając podróż i przysparzając dodatkowych kłopotów. Ubezpieczenie opon to sposób na szybkie poradzenie sobie w tej sytuacji. W ramach ochrony 24/7 możesz otrzymać kompleksowe wsparcie na wypadek uszkodzenia ogumienia zarówno na terenie Polski, jak i innych państw (zakres terytorialny jest zależny od wariantu ubezpieczenia). Ubezpieczenie opon to rozszerzenie OC lub AC, które można dokupić za niewielką dopłatą do podstawowej polisy.

Ubezpieczenie opon – co obejmuje zakres ochrony?

Ochrona z dodatkowego ubezpieczenia opon zazwyczaj obejmuje:

 • zorganizowanie i pokrycie kosztów naprawy lub wymiany opon,
 • naprawa na miejscu (np. wymiana koła na zapasowe)
 • holowanie do warsztatu lub zakładu wulkanizacyjnego (dotyczy sytuacji, gdy naprawa na miejscu nie jest możliwa),
 • telefoniczną pomoc informacyjną.

Jak każda polisa komunikacyjna, również ubezpieczenie opon ma pewne ograniczenia. Ubezpieczyciel ma prawo nie udzielić wsparcia, gdy szkoda powstała:

 • umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa,
 • w związku z usiłowaniem popełnienia lub popełnieniem przestępstwa przez kierującego podczas prowadzenia pojazdu,
 • w wyniku kierowania pojazdem przez osobę bez wymaganych uprawnień,
 • wskutek kierowania pojazdem przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości (np. pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych – w tym leków),
 • gdy ubezpieczony pojazd nie był w chwili zdarzenia dopuszczony do ruchu lub nie miał aktualnych badań technicznych,
 • w wyniku eksploatacji pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem,
 • w wyniku działań wojennych, strajków, akcji protestacyjnych czy aktów terroryzmu,
 • w związku z używaniem pojazdu podczas wyścigu lub treningu do takiej imprezy,
 • w wyniku katastrofy nuklearnej, promieniowania radioaktywnego lub wycieków, zanieczyszczeń i skażeń.

Warto też zwrócić uwagę na informacje zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) – niektóre towarzystwa formułują dodatkowe warunki do swojej oferty, np. limit roczny lub brak odpowiedzialności w razie uszkodzenia opony wynikającego z kolizji.

Ubezpieczenie opon – ile kosztuje?

Koszt dopłaty za ubezpieczenie opon przy polisie OC/AC waha się od kilku do kilkunastu zł za rok (zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego). To niewielki wydatek w porównaniu do kosztów, jakie może wygenerować samodzielne zorganizowanie pomocy drogowej i wymiany uszkodzonej opony.

Dodatkowe ubezpieczenie opon – czy warto je kupić?

Ubezpieczenie opon sprawdza się w każdym przypadku – niezależnie od tego, czy posiadamy wyłącznie OC, czy też AC + assistance. Nawet przy kompleksowych wariantach ochrony dodatkowe ubezpieczenie opon pozwala sprawnie uporać się z naprawą lub wymianą ogumienia bez utraty zniżki za bezszkodowe autocasco.

Uszkodzenie kół czy opon to zagrożenie, które może znacznie opóźnić lub nawet uniemożliwić przejazd. Dzięki ubezpieczeniu opon możemy liczyć na szybkie zorganizowanie pomocy, co w wielu przypadkach umożliwia kontynuowanie podróży. Nawet jeśli wystąpienie szkody pokrzyżuje nam plany, wciąż możemy odetchnąć z ulgą, wiedząc, że naprawa nie potrwa długo i nie poniesiemy za nią dodatkowych kosztów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa ubezpieczenie opon, ile kosztuje dla Twojego pojazdu i jakie dodatkowe usługi może objąć polisa? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci wybrać najlepszy wariant ochrony. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile. Ubezpieczenia komunikacyjne możesz sprawdzić również w kalkulatorze OC/AC online.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.