Wzrosły odszkodowania z polis majątkowych

1 lutego 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń odszkodowania z polis majątkowych wzrosły. W 2022 roku ubezpieczyciele wypłacili aż 32% więcej, niż rok wcześniej (dotyczy danych za pierwsze 3 kwartały). Jakie wnioski można wyciągnąć z raportu PIU? Podsumowujemy najważniejsze informacje.

Coraz więcej szkód w wyniku niepogody
W minionym roku najwięcej szkód majątkowych było spowodowanych działaniem żywiołów. Polska Izba Ubezpieczeń informuje, że najczęstsze przyczyny to wichury, gradobicia i pożary. Warto zauważyć, że na podstawie danych PIU rok 2021 jest już drugim z rzędu, w którym rynek ubezpieczeniowo-reasekuracyjny notuje wysokie wypłaty z tytułu katastrof naturalnych – i to w skali nie tylko kraju, ale całego świata.

Składki i odszkodowania w polisach majątkowych
Według statystyk PIU, już w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. klienci wydali na ubezpieczenia majątkowe 7,1 mld zł – jest to o 17% więcej niż rok wcześniej. W tym czasie wzrosły również wypłaty za szkody majątkowe, osiągając 3,3 mld zł – czyli aż 32% więcej niż w 2021 roku.

Szkody majątkowe mogą dotknąć zarówno nieruchomości prywatnych, jak i firmowych, powodując dotkliwe straty. PIU prezentuje m. in. przykłady pożarów spowodowanych przez spięcie w instalacji elektrycznej – straty w przypadku domu jednorodzinnego pokryło odszkodowanie w wysokości przekraczającej 600 000 złotych (koszt polisy mieszkaniowej – 873 zł rocznie), natomiast przedsiębiorca, który doświadczył strat w wyniku ognia w hali produkcyjnej, otrzymał 180 000 zł w ramach ubezpieczenia majątku swojej działalności (koszt roczny – 3900 zł).

Najważniejsza jest suma ubezpieczenia
Znaczny wzrost wartości odszkodowań z polis majątkowych wynika nie tylko z dużej ilości szkód.

W ostatnim czasie wzrosły koszty związane z odbudowaniem nieruchomości czy odkupieniem maszyn i urządzeń. Te dwa czynniki powinni brać pod uwagę klienci, określając obecnie sumy ubezpieczenia. Ich mienie jest bardziej narażone na zniszczenie, a koszty jego odtworzenia rosną. Tymczasem zakłady ubezpieczeń sygnalizują, że tylko niewielki odsetek klientów podwyższa sumy ubezpieczenia do odpowiedniego poziomu, uwzględniając wzrost cen. To szczególnie ważne w odniesieniu do przedsiębiorców, w których przypadku skala strat wynikających z niedoubezpieczenia może być szczególnie duża – wyjaśnia Andrzej Maciążek, wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. Więcej na temat dopasowania odpowiedniej sumy ubezpieczenia w polisie mieszkaniowej możesz przeczytać w tym artykule.

Szukasz dobrego ubezpieczenia majątkowego dla swojego domu, mieszkania lub firmy? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 ubezpieczycieli i pomoże Ci znaleźć najlepszą ofertę. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile lub na mapie placówek.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.