Ubezpieczenie na życie – grupowe czy indywidualne?

30 stycznia 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Ubezpieczenie na życie oferuje narzędzia, dzięki którym możemy zapewnić sobie wsparcie w trudnych sytuacjach i zabezpieczyć bliskie nam osoby na wypadek, gdyby miało nas zabraknąć. Zakres i wysokość świadczeń z polisy na życie zależy od wariantu ubezpieczenia, które możemy wykupić grupowo lub indywidualnie. Jaką opcję warto wybrać? Podpowiadamy!

Spis treści

Grupowe czy indywidualne ubezpieczenie na życie? Kluczowe atuty

Grupowe oraz indywidualne ubezpieczenia na życie różnią się pod wieloma względami. Podczas gdy wariant grupowy jest łatwo dostępny i atrakcyjny cenowo, znaczącym plusem opcji indywidualnej jest elastyczność polisy i możliwość dopasowania jej do osoby w każdej sytuacji. Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z rodzaju ubezpieczenia?

Zalety ubezpieczeń grupowych:

  • niska i stała składka (nie zmienia się z upływem czasu),
  • szeroki zakres świadczeń,
  • możliwość dołączenia współmałżonka i dzieci,
  • prosta ankieta medyczna.

Zalety ubezpieczeń indywidualnych:

  • możliwość dopasowania sumy ubezpieczenia do swoich oczekiwań,
  • elastyczny zakres ubezpieczenia,
  • możliwość ubezpieczenia osoby chorej lub poważnie chorej,
  • możliwość dołączenia współmałżonka i dzieci.

Dla kogo jaka polisa? Jakie opcje wybierają Klienci?

Krzysztof 48 l.
Krzysztof prowadzi dobrze prosperującą spółkę. Firma zatrudnia 30 pracowników. Jego majątek jest już dosyć pokaźny. Razem ze wspólnikiem doszli do wniosku, że muszą zabezpieczyć się wzajemnie na wypadek śmierci jednego z nich. Sumę ubezpieczenia determinuje wartość firmy. Zawierają polisę indywidulną i uposażają się nawzajem.

Anna 24 l.
Anna jest świeżo po studiach i jeszcze nie znalazła swojej wymarzonej pracy. Dorabia na umowę zlecenie. Wyszła za mąż i planuje wkrótce powiększyć rodzinę. Wybiera polisę w formie grupy otwartej – dzięki temu nie płaci dużo za polisę, ale może liczyć na świadczenie za urodzenie dziecka oraz w razie śmierci swoich rodziców.

Marcin 29 l.
Marcin jest specjalistą IT, a jego zarobki są dużo wyższe od średniej krajowej. Jest singlem, korzysta z życia – jeździ na motorze, skacze ze spadochronem oraz uprawia wspinaczkę wysokogórską. Marcin nie ma kogo zabezpieczać na wypadek, gdyby coś mu się stało – więc chce zabezpieczyć siebie. Wybiera polisę indywidualną z niewysoką sumą ubezpieczenia na wypadek śmierci, ale za to z bardzo dużymi świadczeniami za poważne zachorowanie, niezdolność do pracy czy też uszczerbek na zdrowiu.

Katarzyna 33 l.
Katarzyna jest szczęśliwą mamą dwójki dzieci. Jest zatrudniona na etacie i tam posiadam ubezpieczenie pracownicze. Jakiś czas temu wraz z mężem wzięła kredyt na budowę domu. Dlatego wybiera polisę indywidualną, gdzie w zakresie ma wysoką sumę ubezpieczenia na wypadek śmierci, poważnego zachorowania i niezdolności do pracy. Dzięki temu zabezpiecza siebie i bliskich, a także rodzinny dom.

Elżbieta 60 l.
Elżbieta przeszła na zasłużoną emeryturę. Jej polisa grupowa w pracy zakończyła się, a towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponowało jej indywidualną kontynuację – niestety zakres i sumy oferowanego ubezpieczenia nie spełniły jej oczekiwań. Wybiera ubezpieczenie grupowe u Agenta DOMU UBEZPIECZENIOWEGO SPECTRUM – w zakresie będzie miała tam nadal świadczenia takie jak przy ubezpieczenia w zakładzie pracy czyli m.in. zgon, pobyt w szpitalu czy też operację. Polisa indywidulna ze względu na wiek i sytuację materialną Pani Elżbiety jest dla niej po prostu za droga.

O czym warto pamiętać przy zakupie polisy na życie?

W poszukiwaniu odpowiedniej oferty ubezpieczenia na życie warto zwracać uwagę na detale i porównywać nie tylko cenę, ale też zakres ochrony. Oferta jest w tym względzie bardzo zróżnicowana. Niezależnie od naszej sytuacji i konkretnych potrzeb ubezpieczeniowych, warto pamiętać o kilku wskazówkach:

  • Możemy uposażyć dowolną osobę – nawet niespokrewnioną (np. wspólnika w interesach, przyjaciela, zaufaną osobę). Uposażonym może być również instytucja, np. fundacja charytatywna.
  • Możemy posiadać więcej niż jedną polisę na życie – w praktyce oznacza to możliwość skorzystania zarówno z grupowej, jak i indywidualnej ochrony. Dzięki temu wsparcie z ubezpieczenia będzie pełniejsze.
  • Jeżeli nie mamy dostępu do pracowniczego ubezpieczenia na życie, możemy dołączyć do tzw. grupy otwartej.
  • Przed zawarciem polisy warto upewnić się, jak długo trwa okres karencji na poszczególne świadczenia oraz sprawdzić, jakie są wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela (sytuacje, w których towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania).

Jeśli zastanawiasz się, jaka polisa będzie dla Ciebie optymalna, skorzystaj z pomocy eksperta! W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum oferujemy najlepsze rozwiązania od wiodących na polskim rynku towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.