Ubezpieczenie motoroweru – wszystko, co warto wiedzieć

6 lutego 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Motorower cieszy się dużą popularnością wśród fanów jednośladów. Wyjaśniamy, czy ubezpieczenie motoroweru jest obowiązkowe, jaką ochronę można uzyskać w ramach polisy i na co warto zwracać uwagę w poszukiwaniu odpowiedniego wariantu ubezpieczenia.

Spis treści

Czy ubezpieczenie motoroweru jest obowiązkowe?

Motorowery należą do pojazdów mechanicznych, których posiadacze są zobowiązani do posiadania polisy OC przez przepisy polskiego prawa. To oznacza, że o ubezpieczenie motoroweru trzeba zadbać tak samo, jak w przypadku motocykla czy auta, a w razie niedotrzymania tego obowiązku może zostać nałożona kara. Za brak OC motoroweru zapłacimy mniej niż za inne pojazdy – stawki dla jednośladów są znacznie niższe. Warto jednak pamiętać, że wysokość opłaty jest naliczana nie tylko w oparciu o rodzaj pojazdu, ale też długość przerwy w ubezpieczeniu OC, zatem kara za brak OC motoroweru może okazać się dość dotkliwa. Aby jej uniknąć, wystarczy zadbać o ciągłość obowiązkowego ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie motoroweru?

Motorowery to pojazdy o niskiej pojemności silnika, które nie są przeznaczone do rozwijania wysokich prędkości i służą przeważnie jazdy na krótkich dystansach. To sprawia, że są postrzegane jako mało kolizyjne. Za najtańsze ubezpieczenie motoroweru można zapłacić nawet około 50 złotych, jednak o wysokości składki decyduje precyzyjna kalkulacja oparta o szczegółowe dane. Czynniki, które wpływają na koszt OC motoroweru, to:

  • wiek,
  • miejsce zamieszkania,
  • doświadczenie i historia ubezpieczeniowa,
  • marka i model motoroweru,
  • rok produkcji,
  • przebieg.

Ubezpieczenie motoroweru – nie tylko OC

Poza obowiązkowym OC motoroweru istnieje możliwość wykupienia szerszej ochrony w ramach dobrowolnego ubezpieczenia:

  • AC – polisa autocasco może zapewnić pokrycie kosztów naprawy motoroweru m. in. w sytuacji, gdy sami ponosimy odpowiedzialność za szkodę lub nie jesteśmy w stanie ustalić sprawcy (np. w razie ucieczki z miejsca zdarzenia lub kradzieży motoroweru).
  • Assistance – to pakiet usług, który zawiera zorganizowanie i pokrycie kosztów pomocy drogowej w razie kolizji, wypadku bądź awarii (zakres jest zależny od wariantu ubezpieczenia).
  • NNW dla kierowcy – celem ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków jest zapewnienie wsparcia w razie wypadku podczas jazdy, postoju, a także wsiadania na motorower lub zsiadania z niego i wykonywania przy nim czynności związanych z utrzymaniem pojazdu.

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie motoroweru?

Przed zakupem polisy dla swojego motoroweru dobrze jest zapoznać się z rozwiązaniami, które oferują ubezpieczyciele. OC motoroweru ma taki sam zakres w każdym towarzystwie, dlatego warto sprawdzić, gdzie jest dostępna najtańsza oferta. Z kolei dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, takie jak AC, NNW czy assistance, mają liczne warianty, które można dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań związanych m. in. ze stylem użytkowania pojazdu.

Chcesz porozmawiać o ubezpieczeniu swojego motoroweru? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych. Odwiedź biuro lub zadzwoń, aby poznać najlepsze oferty i wybrać najtańsze OC motoroweru lub kompleksowe ubezpieczenie dla swojego jednośladu. Doradcę Klienta znajdziesz za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile lub na mapie placówek.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.