Zaplanuj procedurę ewakuacyjną, aby szybko i skutecznie zareagować na pożar w domu. Co robić, jak ugasić ogień i zadbać o bezpieczeństwo domowników?
Spis treści
- Pożar w domu – jak się zachować?
- Jak ugasić pożar w domu?
- Czego nie robić podczas pożaru?
- Dom bezpieczny od ognia
Pożar w domu – jak się zachować?
Pożar w domu to czarny scenariusz, któremu jednak nie zawsze da się zapobiec. Warto zawczasu zaplanować domową procedurę ewakuacyjną i zaznajomić domowników z zasadami P-POŻ. Dzięki temu w sytuacji bezpośredniego zagrożenia będziesz w stanie szybko przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ognia i ochronić swoich bliskich oraz dom przed najgorszymi konsekwencjami pożaru.
- Zaalarmuj domowników – w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby jak najwięcej osób mogło uniknąć zagrożenia.
- Wezwij straż pożarną 998 – im szybciej to zrobisz, tym prędzej przybędzie pomoc. Podczas rozmowy postaraj się zachować spokój i precyzyjnie odpowiadać na pytania dyspozytora, aby jak najsprawniej przeprowadzić procedurę zgłoszenia.
- Podejmij działania gaśnicze – jeżeli to możliwe:
- zakręć gaz,
- wyłącz instalację elektryczną,
- zamknij okna,
- użyj gaśnicy lub innych środków.
- Opuść budynek – jeżeli sytuacja w domu jest niebezpieczna i nie masz kontroli nad ogniem, zaczekaj na pomoc w bezpiecznej odległości od budynku.
Ogień odcina wyjście z domu – co robić? W tej sytuacji wciąż możesz zrobić kilka rzeczy, aby w jak najbezpieczniejszych warunkach oczekiwać na przybycie straży:
- przejdź do pomieszczenia najbardziej oddalonego od pożaru,
- poruszaj się na czworaka, jeśli w pomieszczeniach kłębi się dużo dymu,
- weź ze sobą mokry koc lub ręcznik,
- jeżeli ogień jest blisko lub obecność dymu mocno daje Ci się we znaki – połóż się na balkonie i szczelnie przykryj mokrym kocem,
- reaguj na nawoływania ratowników.
Jeżeli ogień jeszcze się nie rozprzestrzenił, warto podjąć próbę ugaszenia pożaru przy pomocy dostępnych w domu środków, takich jak:
- gaśnica,
- koc gaśniczy,
- koce i ręczniki (suche lub mokre – zależnie od możliwości i sytuacji),
- woda.
Warto jednak pamiętać, że nie każda metoda gaszenia jest odpowiednia dla danej sytuacji. Szczególną ostrożność należy zachować w sytuacji, gdy pożar obejmuje urządzenia podłączone do prądu – wówczas bezpieczne są wyłącznie sposoby gaszenia „na sucho”. Kontaktu z wodą nie powinien mieć również płonący tłuszcz (np. na patelni).
Czego nie robić podczas pożaru?
W czasie pożaru istotne jest szybkie, ale przemyślane działanie. Nie warto ulegać panice – zamiast tego dobrze jest zachować skupienie i pamiętać o najważniejszych zasadach dotyczących tego, czego nie robić podczas pożaru:
- nie pozwól, aby pożar odciął drogę do wyjścia,
- nie zamykaj drzwi na klucz (to utrudni pracę strażakom),
- nie otwieraj okien (tlen to paliwo dla ognia),
- nie gaś sprzętu elektrycznego ani palącego się tłuszczu przy pomocy wody,
- nie używaj gaśnicy śniegowej na człowieku (ryzyko odmrożenia),
- nie trać czasu na ratowanie rzeczy osobistych (ryzyko zatrucia dymem).
To ważne, aby wiedzieć, jak się zachować w razie pożaru – reagując szybko i prawidłowo możemy ograniczyć straty i uratować to, co najcenniejsze. Warto również zadbać o profilaktykę przeciwpożarową, która obejmuje m. in. wyposażenie domu w czujniki i gaśnice, a także zasady bezpiecznego użytkowania sprzętów czy instalacji.
Dobrym rozwiązaniem jest też ubezpieczenie, dzięki któremu otrzymasz kompleksowe wsparcie, jeżeli dojdzie do pożaru w domu. Ubezpieczyciel może pokryć koszty z nim związane, a nawet zapewnić lokal zastępczy. Sprawdź ofertę polis mieszkaniowym w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum – tutaj porównasz najlepsze rozwiązania i uzyskasz szczegółowe informacje od eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.