Czym grozi niedoubezpieczenie domu i majątku?

5 stycznia 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Wycena wartości domu lub mieszkania jest podstawową czynnością podczas zawierania umowy ubezpieczenia. To, na jaką sumę zdecydujemy się ubezpieczyć nasz majątek, będzie miało bardzo duże znaczenie w przypadku szkody. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest niedoubezpieczenie, jakie mogą być jego skutki oraz jak go uniknąć.

Czym jest niedoubezpieczenie?
Z niedoubezpieczeniem spotkamy się w sytuacji, w której suma ubezpieczenia określona na polisie jest niższa od realnej wartości przedmiotu ubezpieczenia. Taka sytuacja może wynikać np. z nieprawidłowej wyceny lub niewiedzy, która prowadzi do błędnego oszacowania wartości majątku. Czasami jednak niedoubezpieczenie jest efektem świadomej decyzji, ponieważ niższa suma ubezpieczenia oznacza mniejszą składkę za polisę. Niestety wynikająca z tego oszczędność jest pozorna i może mieć poważne konsekwencje w razie szkody.

Skutki niedoubezpieczenia
W sytuacji, gdy dojdzie do szkody, kluczową rolę odgrywa suma, na jaką ubezpieczyliśmy majątek. Jeśli była ona zaniżona względem jego realnej wartości, to istnieje bardzo duże ryzyko, iż wypłacone odszkodowanie nie pokryje w pełni poniesionych strat. W szczególności będzie to widoczne w przypadku szkody całkowitej, ponieważ ubezpieczyciel nie może wypłacić więcej niż suma ubezpieczenia, jaką wskazaliśmy na polisie. Dla ubezpieczonego może to oznaczać konieczność uruchomienia własnych środków finansowych w celu przywrócenia stanu sprzed szkody – a brakująca kwota może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak uniknąć niedoubezpieczenia?
Decydując się na zakup ubezpieczenia, przede wszystkim powinniśmy realnie podejść do wyceny naszego majątku. Należy także pamiętać, iż wartość nieruchomości może wzrosnąć w trakcie świadczonej ochrony np. w związku z wykonanym remontem, zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej lub nawet inflacją. Co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. W każdej chwili istnieje możliwość doubezpieczenia mienia do jego pełnej wartości. Będzie się to wiązało z dopłatą do składki, ale zagwarantuje spokój i bezpieczeństwo w przypadku szkody.

W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum doradzimy Ci, jak odpowiednio zabezpieczyć Twój majątek i przygotujemy ofertę indywidualnie dopasowaną do Twoich potrzeb. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.