Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3706
Jakie światła do jazdy w deszczu i przy obfitych opadach? - Dom Ubezpieczeniowy SPECTRUM

Jakie światła do jazdy w deszczu i przy obfitych opadach?

13 marca 2024

ciekawostki

Ograniczona widoczność podczas ulewy lub śnieżycy wymaga zachowania szczególnej ostrożności i dostosowania oświetlenia pojazdu do warunków panujących na drodze. Podpowiadamy, o jakich zasadach powinien pamiętać kierowca w razie obfitych opadów.

Spis treści

Jazda w deszczu i przy obfitych opadach

Obfite opady mogą zdarzyć się niezależnie od pory roku – deszcz, śnieg, grad czy inne zjawiska atmosferyczne (np. mgła) mogą znacznie ograniczyć widoczność na drodze. Podczas jazdy przy obfitych opadach powinniśmy:

  • zachować szczególną ostrożność – ograniczona widoczność skraca czas na reakcję i zwiększa ryzyko kolizji,
  • dostosować prędkość – pamiętaj, że śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania,
  • włączyć odpowiednie światła – w dalszej części tekstu przypominamy zasady związane ze stosowaniem świateł w trudnych warunkach atmosferycznych.

Aby zawsze być gotowym na niespodziewane kaprysy pogody, warto dbać o dobry stan poszczególnych części w pojeździe. Sprawne wycieraczki umożliwiają widoczność mimo deszczu, a poprawnie działająca klimatyzacja może znacznie zmniejszyć problem z parowaniem szyb w chłodne dni. Przed wyjazdem dobrze jest upewnić się, że wszystkie reflektory działają. Regularnie należy też sprawdzać ciśnienie w oponach i stan bieżnika.

Jakie światła do jazdy w deszczu?

Odpowiednie światła w deszczu i przy obfitych opadach mają znaczenie nie tylko ze względu komfort jazdy, ale też zasady ruchu drogowego. Brak włączonych świateł lub ich nieprawidłowe użytkowanie może skutkować nałożeniem mandatu i punktów karnych (zależnie od charakteru przewinienia). Warto pamiętać najważniejsze zasady związane z użytkowaniem świateł w deszczu i innych opadach.

Podczas intensywnego deszczu czy śniegu należy zastosować odpowiednio do warunków:

  • światła mijania – to domyślny wybór, z którego powinniśmy korzystać w normalnych warunkach drogowych,
  • światła przeciwmgielne (przednie i tylne) – są stosowane w razie ograniczenia widoczności do poniżej 50 m i ze względu na intensywność powinny być wyłączone niezwłocznie po zauważeniu poprawy przejrzystości powietrza.

Przy intensywnych opadach nie sprawdzą się:

  • światła mijania – to domyślny wybór, z którego powinniśmy korzystać w normalnych warunkach drogowych,
  • światła przeciwmgielne (przednie i tylne) – są stosowane w razie ograniczenia widoczności do poniżej 50 m i ze względu na intensywność powinny być wyłączone niezwłocznie po zauważeniu poprawy przejrzystości powietrza.

Automatyczne światła w deszczu – czy to działa?

Automatyczny tryb świateł to udogodnienie dla wielu kierowców, jednak warto wiedzieć, że system sterujący oświetleniem nie jest wyposażony w narzędzia do rozpoznawania warunków na drodze. Automatyczne światła przełączają się wyłącznie w zakresie świateł dziennych i drogowych, zależnie od pory dnia. Jeżeli widoczność na drodze pogorszy się w wyniku opadów lub mgły, kierowca powinien zareagować i zmienić oświetlenie manualnie.

Z assistance nie zostaniesz na lodzie

Nagła awaria, usterka czy kolizja to okoliczności, które potrafią przysporzyć kłopotu. Warto oszczędzić sobie nerwów i kosztów związanych z koniecznością zorganizowania pomocy drogowej, wybierając ubezpieczenie z pakietem assistance. Zakres może obejmować m. in:

  • naprawę na miejscu zdarzenia (usprawnienie pojazdu, np. wymiana koła, dostarczenie paliwa, naładowanie akumulatora),
  • holowanie,
  • pokrycie kosztów naprawy pojazdu po awarii,
  • naprawę lub wymianę opon i szyb,
  • pojazd zastępczy.

Chcesz sprawdzić najlepsze oferty ubezpieczeniowe dla Twojego pojazdu? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz najkorzystniejsze warianty ochrony i dopasujesz polisę do swoich wymagań. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.