Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3706
Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy? - Dom Ubezpieczeniowy SPECTRUM

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy?

8 sierpnia 2024

ciekawostki

Nie tylko surowe kary za jazdę po alkoholu, ale też brak odpowiedzialności ubezpieczyciela – wyjaśniamy, jakie konsekwencje poniesie osoba, która przekroczy dopuszczalną ilość alkoholu we krwi kierowcy.

Spis treści

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy?

Polskie prawo jasno określa maksymalną ilość alkoholu we krwi, z jaką możemy siąść za kółkiem:

  • dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi poniżej 0,2‰,
  • wartości z przedziału 0,2‰-0,5‰ oznaczają stan po spożyciu alkoholu, kwalifikujący się jako wykroczenie,
  • powyżej 0,5‰ alkoholu we krwi to stan nietrzeźwości, który kwalifikuje się jako przestępstwo.

Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze najczęściej wykonują pomiar ilości alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą alkomatu. Dla oszacowania zawartości we krwi przyjmuje się przelicznik:

2,1 x ilość w wydychanym powietrzu [mg/l] = ilość we krwi [‰]

W razie niepokojących wartości lub braku zgody na badanie alkomatem funkcjonariusze mogą zlecić kierowcy wykonanie badania z krwi, które w precyzyjny sposób określi, czy dopuszczalna ilość została przekroczona – i jeśli tak, to o ile.

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu

Kary za jazdę po alkoholu są różne w przypadku wykroczenia i przestępstwa. Surowość kary będzie zatem zależała od ciężaru przewinienia i dodatkowych okoliczności. Inaczej zostanie potraktowany stan po spożyciu, a inaczej recydywa albo spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Prawo przewiduje szeroki wachlarz kar, który obejmuje m. in.:

  • mandat i punkty karne,
  • zakaz prowadzenia pojazdów,
  • areszt lub grzywnę,
  • pozbawienie wolności,
  • konfiskatę pojazdu,
  • wpłata świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Jazda po alkoholu a ubezpieczenie

Surowe kary za jazdę po alkoholu, jakie nakłada wymiar sprawiedliwości, to nie jedyne konsekwencje, do których może doprowadzić nieodpowiedzialna decyzja. Siadając za kierownicą, warto mieć na uwadze, że spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela w ramach polisy OC. To oznacza, że roszczenia poszkodowanego trzeba będzie pokryć z własnego portfela – a koszty mogą być ogromne. W wyniku wypadku może dojść nie tylko do szkód materialnych, ale też osobowych. Poszkodowany ma prawo dochodzić pokrycia kosztów związanych z leczeniem, naprawą pojazdu i usługami jej towarzyszącymi (holowanie, samochód zastępczy), niezdolnością do pracy, a także zadośćuczynienia za ból i krzywdę (przeczytaj więcej o tym, co przysługuje poszkodowanemu). Przekroczenie dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi wiąże się też z utratą prawa do świadczeń z polisy autocasco oraz assistance.

W ubezpieczeniach trzeźwość jest kluczowa. Jedynym wyjątkiem pozwalającym na umiarkowane spożycie napojów wyskokowych jest klauzula alkoholowa w polisie turystycznej – może ona zapewnić wsparcie dla ubezpieczonego w razie nieszczęśliwych wypadków (np. skręcenie kostki), ale nie może zadziałać, jeżeli wyrządzimy komuś szkodę (np. wpadnięcie na kogoś i spowodowanie uszkodzenia ciała lub mienia). Tym bardziej nie ma zastosowania, kiedy siadamy za kierownicą.

Możliwość spożywania alkoholu to przywilej, z którego powinniśmy korzystać odpowiedzialnie – mając na uwadze bezpieczeństwo nasze i ludzi wokół. Warto dwa razy się zastanowić, zanim sięgniemy po wyskokowy napój lub kiedy po jego spożyciu musimy podjąć decyzję obciążoną ryzykiem.

Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia, porozmawiaj z naszym ekspertem. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównamy dla Ciebie najlepsze oferty i dopasujemy polisę do Twoich potrzeb. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.