Co przysługuje poszkodowanemu z OC sprawcy?

4 maja 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

System obowiązkowych ubezpieczeń dla kierowców działa tak, aby w razie potrzeby zapewnić osobie poszkodowanej odpowiednie wsparcie. Wyjaśniamy, co przysługuje poszkodowanemu z OC sprawcy i jak ubiegać się o pokrycie swoich roszczeń w związku z kolizją lub wypadkiem.

Spis treści

Co to znaczy być poszkodowanym w zdarzeniu komunikacyjnym?

Status poszkodowanego przysługuje każdej osobie, która doznała uszczerbku na zdrowiu bądź strat materialnych w wyniku zdarzenia komunikacyjnego. Może to być zarówno kierowca pojazdu, jak i pasażer, rowerzysta czy inny uczestnik ruchu, np. postronny przechodzień lub osoba oczekująca na przystanku komunikacji miejskiej.

Warto pamiętać, że szkoda może powstać nie tylko podczas ruchu pojazdu. Wypadek może zostać spowodowany również podczas wsiadania do pojazdu i opuszczania go (np. uderzenie drzwiami w przejeżdżającego rowerzystę), postoju (np. stoczenie się pojazdu przez brak zaciągnięcia hamulca ręcznego) czy też załadunku i rozładunku.

Prawa poszkodowanego z OC sprawcy

Poszkodowany w zdarzeniu komunikacyjnym ma prawo domagać się, żeby sprawca pokrył:

  • koszty leczenia i rehabilitacji w związku z uszczerbkiem na zdrowiu po wypadku,
  • koszty naprawy lub odkupienia zniszczonego mienia (np. pojazdu, telefonu, laptopa, okularów i innych przedmiotów, które uległy uszkodzeniu w wyniku zdarzenia),
  • inne koszty poniesione w związku ze zdarzeniem (np. ze względu na konieczność holowania, wypożyczenia pojazdu zastępczego czy pobytu w hotelu),
  • stratę dochodów spowodowaną spóźnieniem lub niezdolnością do pracy,
  • zadośćuczynienie za ból i cierpienie spowodowane przez to zdarzenie.

Jeżeli w wyniku wypadku drogowego poszkodowany stracił życie, jego bliscy mają prawo do:

  • odszkodowania,
  • pokrycia kosztów pogrzebu,
  • renty (dotyczy dzieci poszkodowanego).

Koszty związane z roszczeniami poszkodowanych w zdarzeniach drogowych mogą opiewać na bardzo wysokie kwoty. Aby każda z tych osób mogła otrzymać to, co przysługuje poszkodowanemu z OC sprawcy, istnieje obowiązek ubezpieczeniowy dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dzięki ochronie z polisy OC p.p.m. poszkodowany nie musi się martwić, czy sprawca będzie w stanie zaspokoić jego finansowe roszczenia. Więcej o tym, co pokrywa ubezpieczenie OC p.p.m., możesz przeczytać w tym artykule.

Jak ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy?

Aby ubiegać się to, co przysługuje poszkodowanemu z OC sprawcy, należy podjąć odpowiednie kroki. Pierwszym z nich jest ustalenie, na kim spoczywa odpowiedzialność za zdarzenie drogowe, a następnie – zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy. W określonych sytuacjach, kiedy szkoda jest stosunkowo prosta, można zgłosić się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego w ramach usługi bezpośredniej likwidacji szkód – więcej o BLS i kryteriach do zgłoszenia szkody na tę ścieżkę możesz przeczytać w tym artykule.

Aby otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy od towarzystwa ubezpieczeniowego, należy zgłosić szkodę zgodnie z jego procedurami. Przed zgłoszeniem warto przygotować następujące informacje:

  • opis zdarzenia (w kilku zdaniach wyjaśnij, jak doszło do powstania szkody),
  • opis szkody (jak najdokładniej opisz, na czym polega szkoda),
  • Twoje dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL, dane kontaktowe, może przydać się też adres e-mail i numer konta bankowego),
  • informacje o Twoim pojeździe (marka, model, numer rejestracji, VIN itp. – wszystkie dane znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym).
  • podstawowe dane osobowe sprawcy (imię, nazwisko)
  • podstawowe informacje o pojeździe sprawcy (marka, model, numer rejestracyjny),
  • numer polisy OC sprawcy.

Jeżeli nie znasz numeru ubezpieczenia OC sprawcy, a on sam nie jest w stanie go potwierdzić (np. nie ma dokumentu przy sobie), możesz łatwo sprawdzić jego towarzystwo ubezpieczeniowe i numer polisy na stronie UFG lub w bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile, w której znajdziesz też inne praktyczne wskazówki dotyczące postępowania po kolizji lub wypadku.

Jeżeli oprócz Twojego pojazdu szkoda dotyczy też mienia (np. rzeczy osobistych, bagażu) czy uszczerbku na zdrowiu, konieczne może być dokonanie osobnych zgłoszeń dla strat materialnych i zdrowotnych, gdyż likwidacja tego typu szkód przebiega w inny sposób.

Za małe odszkodowanie z OC sprawcy – co robić?

Jeżeli uważasz, że ubezpieczyciel wypłacił Ci za małe odszkodowanie z OC sprawcy, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić. W wielu sytuacjach wystarczy przedstawić dodatkową dokumentację, np. rachunki potwierdzające, że poniesione koszty przekraczają wysokość odszkodowania. Wówczas likwidator zweryfikuje ich zasadność i zadecyduje o dodatkowej wypłacie. Jeżeli ta metoda jest niedostępna lub zawiedzie, można złożyć ubezpieczycielowi reklamację – wtedy cała szkoda zostanie ponownie rozpatrzona. Ostatecznie sprawa może znaleźć swój finał również w sądzie.

W przypadku szkód osobowych – czyli takich, które dotyczą zdrowia i życia – możemy liczyć nie tylko na odszkodowanie z OC sprawcy, ale też świadczenia z innych ubezpieczeń zdrowotnych, które posiadamy, np. z naszego NNW. W ten sposób możemy uzyskać więcej środków, które wesprą nas w powrocie do zdrowia. Jednak ta zasada nie działa w przypadku strat materialnych – za zniszczony pojazd (i inne dobra rzeczowe) nie uzyskamy odszkodowań jednocześnie z OC sprawcy i AC czy innych polis. Różnica wynika z zasady, która mówi, że odszkodowanie nie powinno prowadzić do bezpodstawnego wzbogacenia poszkodowanego, a także z tego, że wartość mienia można precyzyjnie określić, zaś wartości zdrowia i życia nie da się wyrazić pieniądzem.

Poznaj NNW Spectrum

Jeżeli chcesz mieć kompleksową ochronę, uczestnicząc w ruchu drogowym – zarówno jako kierowca, pasażer i przechodzień – sprawdź NNW Spectrum. To wyjątkowy produkt dostępny wyłącznie w naszej ofercie, który zapewnia szybką i skuteczną pomoc w razie wypadku drogowego. Jego najważniejsze zalety to:

  • wysokie sumy ubezpieczenia,
  • 4 warianty pakietów,
  • świadczenia za pobyt w szpitalu, trwały uszczerbek na zdrowiu, wstrząśnienie mózgu,
  • assistance medyczny z szerokim zakresem usług,
  • zwrot kosztów za leczenie i leki,
  • transport medyczny,
  • wypłata za rachunki podczas zwolnienia lekarskiego.

Więcej na temat komunikacyjnego NNW Spectrum możesz przeczytać w tym artykule.

Chcesz poznać szczegóły tej oferty lub sprawdzić inne rozwiązania ubezpieczeniowe dopasowane do Ciebie? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.