Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej

2 maja 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Hulajnogi elektryczne to wygodny środek transportu osobistego, którego popularność wciąż rośnie. Jeżeli często poruszasz się na wypożyczonym urządzeniu lub posiadasz własne, warto zadbać o ochronę. Podpowiadamy, jak ubezpieczyć hulajnogę elektryczną oraz w jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek spowodowania szkody.

Spis treści

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej – czy jest obowiązkowe?

W ostatnich latach hulajnogi elektryczne zyskały wielu zwolenników, którzy korzystają z modeli miejskich lub zakupują własne egzemplarze. Szybki wzrost popularności tych środków transportu spowodował, że koniecznie było uregulowanie kwestii prawnych związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych. O przepisach, które obowiązują od maja 2021 roku, przeczytasz w tym artykule.

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych są w położeniu pod wieloma względami takim, jak rowerzyści. Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej nie jest obowiązkowe – jednak w razie spowodowania szkody kierujący ponosi odpowiedzialność. W praktyce oznacza to, że po wypadku z naszej winy koszty związane np. z naprawą pojazdu lub mienia poszkodowanego czy też jego leczeniem i rehabilitacją poniesiemy z własnej kieszeni – chyba że posiadamy odpowiednie ubezpieczenie, które możemy wykupić dobrowolnie.

Jak ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?

Najlepszym sposobem, aby uzyskać skuteczną ochronę, jest wykupienie ubezpieczenia dedykowanego dla użytkowników hulajnóg czy rowerów. Taki pakiet może obejmować:

  • OC w życiu prywatnym – to ubezpieczenie, które ochroni nas w razie nieumyślnego spowodowania szkody,
  • ubezpieczenie NNW – zapewnia ono wparcie w razie problemów zdrowotnych po wypadku,
  • ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej – od kradzieży i uszkodzenia w wyniku wypadku.

Zależnie od oferty towarzystwa, ubezpieczenie może też zawierać ochronę na wypadek uszkodzenia wypożyczonej hulajnogi czy też usługi assistance.

Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uzyskać podstawową ochronę na wypadek spowodowania szkody, jest wykupienie OC w życiu prywatnym w ramach polisy mieszkaniowej – ubezpieczenie w tym wariancie chroni nas podczas każdej dziennej aktywności, w tym podczas poruszania się na rowerze czy hulajnodze, bez względu na to, czy środek transportu należy do nas, czy też został wypożyczony. Polisa na dom lub mieszkanie może również objąć ochroną posiadaną hulajnogę elektryczną, jeżeli wybierzemy wariant z ubezpieczeniem ruchomości domowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?

To, ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej, zależy od wielu czynników, takich jak zakres ochrony i suma ubezpieczenia. Jeżeli zdecydujemy się na dedykowane ubezpieczenie, możemy zapłacić już od 20 zł miesięcznie. Z kolei za ubezpieczenie w ramach polisy mieszkaniowej zapłacimy od ok. 200 zł rocznie, a oprócz hulajnogi ochrona obejmie również budynek, wyposażenie i ruchomości.

Chcesz sprawdzić jaka opcja ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej będzie dla Ciebie najkorzystniejsza? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw, porówna dostępne oferty i odpowie na Twoje pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.