Bez naklejki kontrolnej i karty pojazdu – kolejny pakiet udogodnień dla zmotoryzowanych

8 sierpnia 2022

ciekawostki

Od 4 września obowiązują zmiany w sprawie naklejek kontrolnych oraz kart pojazdów. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów naklejki inspekcyjne staną się nieobowiązkowe – a co za tym idzie, po tym terminie będzie można usunąć je z przedniej szyby. Tzw. „pakiet deregulacyjny” znosi również również obowiązek wydawania karty pojazdu przez urzędy. Z tego względu zbywca pojazdu nie będzie już zobligowany do przekazania tego dokumentu nowemu właścicielowi.

Zmiany to nie tylko wygoda, ale także oszczędności dla zmotoryzowanych. Według szacunków Ministerstwa Infrastruktury, od września właściciele pojazdów zaoszczędzą przy rejestracji samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy 94,50 zł (karta pojazdu – 75 zł, nalepka kontrolna – 18,5 zł, opłata ewidencyjna – 1 zł), a w przypadku rejestracji auta, które jest już zarejestrowane w naszym kraju i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych oszczędzą 19 zł (nalepka kontrolna – 18,50 zł, opłata ewidencyjna – 0,50 zł). Oznacza to w praktyce, że koszt zarejestrowania po wejściu nowych przepisów samochodu osobowego wyniesie 161,50 zł (przedtem – 256 zł), a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium Polski bez zachowania dotychczasowych tablic – 180,50 zł.

Źródła:

 


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.