Chcesz otworzyć własny biznes? Sprawdź jakie są plusy i minusy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla młodego przedsiębiorcy. Niezależność jaką daje, okupiona jest wysokim ryzykiem i wymaga odwagi przy podejmowaniu strategicznych decyzji.

Już na wstępie przedsiębiorca musi wykazać się wiedzą z zakresu różnych dziedzin. Do jednych z pierwszych zadań należą przejście przez proces rejestracji firmy oraz wybór i przygotowanie lokalu pod prowadzoną działalność. Niezwykle istotne są również decyzje dotyczące wyboru formy opodatkowania dochodów, finansowania przedsięwzięcia czy tworzenia zaplecza dla własnego biznesu.

W rozpoczynającym się tym artykułem cyklu postaramy się przybliżyć zagadnienia dotyczące założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.  Mamy nadzieję, że przedstawione treści będą stanowiły pomocne kompendium wiedzy dla początkujących przedsiębiorców.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że po pierwszym roku prowadzonej działalności gospodarczej 1/4 firm zawiesza lub likwiduje swoją działalność. Warto więc rozważyć podjęcie współpracy z firmą, która chce dzielić się swoim know-how, ponieważ zdecydowanie podnosi to szanse na osiągnięcie sukcesu w biznesie.

Zacznijmy zatem od podstawowych informacji na temat jednoosobowej działalności gospodarczej.  Jest to najprostsza forma prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, a sama jej rejestracja w CEIDG jest bardzo łatwa. Możemy dokonać rejestracji przez Internet na platformie ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) lub w czasie wizyty w najbliższym urzędzie gminy lub miasta.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej ma swoje plusy i minusy. Poniżej najważniejsze z nich:

Zalety:

  • rejestracja działalności gospodarczej jest bezpłatna,
  • nie ma wymogów tworzenia kapitału przedsiębiorstwa,
  • istnieje duża elastyczność w otwieraniu, zawieszaniu i likwidacji działalności gospodarczej,
  • swoboda w zmianie profilu i zakresu działalności,
  • możliwość optymalizacji podatkowej przez wybór formy opłacania podatków,
  • zerowe lub niskie koszty obsługi księgowej,
  • minimalny zakres obowiązkowej sprawozdawczości.

Wady:

  • odpowiedzialność całym swoim majątkiem za podjęte zobowiązania,
  • obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia do ZUS,
  • konieczność podstawowej znajomości przepisów związanych z opodatkowaniem (szczególnie w przypadku decyzji o rezygnacji z usług księgowych).

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest bardzo popularna wśród agentów współpracujących z Domem Ubezpieczeniowym Spectrum w oparciu o model franczyzowy lub agencyjny. Zazwyczaj zaczynają oni swoją przygodę z biznesem i branżą finansową od jednoosobowych biur. Osiągane przez nich sukcesy i rozwój sprawiają, że wspomniane jednoosobowe biura zmieniają się w biura o liczniejszym składzie osobowym, przynosząc satysfakcję finansową i ugruntowując pozycję firmy na rynku.

Sprawdź ofertę współpracy z Domem Ubezpieczeniowym Spectrum, bo prowadzenie własnej działalności nie jest trudne, tym bardziej jeśli można liczyć na wsparcie ze strony partnera biznesowego, posiadającego gruntowną wiedzę merytoryczną niezbędną do osiągnięcia sukcesu.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.