Kolejne zmiany w przepisach ruchu drogowego – obowiązkowy korytarz życia i jazda na suwak

2 grudnia 2019

ciekawostki

Jeszcze w tym roku wejdą w życie przepisy wprowadzające obowiązek formowania korytarza życia oraz jazdy na suwak. Głównym celem zmiany prawa jest zainicjowanie konkretnego zachowania kierowców. W wielu sytuacjach uczestnicy ruchu albo nie wiedzieli, jak zachować się na drodze, albo po prostu z premedytacją tego nie robili. Od grudnia to się zmieni.

Korytarz życia ma za zadanie ułatwić służbom uprzywilejowanym dojazd do poszkodowanego. Zasada działania jest bardzo prosta – kierowcy będący na lewym skrajnym pasie zjeżdżają do lewej, a z pozostałych pasów maksymalnie do prawej strony jezdni. Obrazowo świetnie przedstawia to grafika poniżej przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury:

Kolejna zmiana na polskich drogach to jazda na tzw. suwak – przepis który ma usprawnić poruszanie się pojazdów w miejscach, gdzie kończy się pas ruchu. Chodzi o zasady przepuszczania po jednym aucie z każdej strony przy zwężeniach jezdni. Jeśli zgodnie z założeniami manewr będzie odbywał się w sposób naprzemienny i pojedynczy, płynność ruchu w miejscach newralgicznych na pewno wzrośnie.

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.