Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Krok po kroku do własnego biznesu

W poprzednim artykule z serii porad dla przedsiębiorców, przedstawiliśmy wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym razem przechodzimy o krok dalej – po podjęciu decyzji o założeniu własnego biznesu, należy zarejestrować działalność, bo każda czynność zarobkowa, która wykonywana jest w sposób ciągły oraz zorganizowany i przynosi stały dochód, wpisuje się w definicję działalności gospodarczej, a co za tym idzie musi zostać zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Procedura rejestracji, w stosunku do poprzednio obowiązującej, uległa znacznemu uproszczeniu i skróceniu. Osoby zakładające firmę, powinny złożyć w urzędzie gminy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Wniosek ten o symbolu EDG-1 jest jednocześnie:

  • wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
  • wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON),
  • zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (NIP),
  • zgłoszeniem płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych,
  • zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników (ZUS lub KRUS).

Załatwiając wszystkie formalności, nie można zapomnieć o założeniu firmowego rachunku bankowego. Oczywiście, jednoosobowa działalność gospodarcza to forma działalności, w której nie ma obowiązku zakładania osobnego konta, jednak ze względów formalnych wydaje się to dobrym pomysłem.

W większości banków już podczas zakładania konta firmowego wymagana jest pieczątka firmowa, dlatego warto o to zadbać już wcześniej.

Kolejne decyzje przed którymi staje przedsiębiorca, to wybór formy opodatkowania. Więcej informacji na ten temat w kolejnym artykule z naszego cyklu. Już teraz serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.