Czy można ubezpieczyć rower? Poznaj dedykowane rozwiązania

Gdy tylko dopisuje pogoda, chętnie sięgamy po alternatywne środki transportu. Rower to wyjątkowo atrakcyjny wybór – przejażdżka pomaga zadbać o kondycję i dostarcza endorfin, jednocześnie nie pozostawiając śladu węglowego. Czy można ubezpieczyć rower? Dowiedz się więcej o rozwiązaniach dedykowanych dla właścicieli ekologicznych jednośladów!

Czy można ubezpieczyć rower? Różne rodzaje ochrony

Bez względu na to, czy Twój rower jest typowo miejski, turystyczny, czy też sportowy, warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie. W ofertach wielu towarzystw pojawia się coraz więcej produktów pozwalających na kompleksowe ubezpieczenie roweru. Cena nie jest wygórowana, a jej wysokość w dużej mierze zależy od elementów pakietu oraz wysokości sumy gwarancyjnej – dzięki temu można łatwo dopasować polisę do potrzeb.

Jakie rodzaje ubezpieczenia roweru warto wziąć pod uwagę?

  • OC dla rowerzysty – polisa pokryje szkody, które nieumyślnie wyrządzisz podczas jazdy innym uczestnikom ruchu i osobom postronnym;
  • NNW rowerzysty – w razie nieszczęśliwego wypadku otrzymasz wypłatę świadczenia;
  • Assistance medyczny – pakiet zapewnia bezgotówkowe świadczenia medyczne po wypadku na rowerze (zakres i limit jest określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia);
  • Casco roweru – to ubezpieczenie roweru od kradzieży, rabunku i uszkodzenia na skutek kolizji;
  • Assistance rowerowy – ta opcja zapewnia m.in. rower zastępczy oraz transport z miejsca zdarzenia do domu lub placówki medycznej;

OC na rower – dlaczego warto?

Choć rowerzysta jest uczestnikiem ruchu drogowego, nie ma obowiązku posiadania OC. Rower musi mieć tylko sprawne wyposażenie obowiązkowe (m.in. światła, hamulce, sygnał dźwiękowy) – to jedyny wymóg, który wpływa na dopuszczenie tego pojazdu do ruchu. Jednak coraz więcej osób decyduje się na dobrowolne OC dla rowerzysty.

Dlaczego warto wykupić OC na rower? Odpowiedź nasuwa się sama, kiedy patrzymy na policyjne statystyki. Według danych przedstawionych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w raporcie za 2020 rok, rowerzyści są drugą najliczniejszą grupą sprawców wypadków, zaraz po kierowcach pojazdów osobowych. W ubiegłym roku doszło do 1396 wypadków z winy osób poruszających się na rowerach, w wyniku czego ucierpiało 1331 rannych, zaś 111 osób straciło życie.

OC rowerzysty zadziała w sytuacji, kiedy podczas jazdy wpadniesz na inny rower, pieszego lub samochód. Sprawdzi się także wtedy, gdy przypadkiem uszkodzisz ogrodzenie posesji bądź wymusisz pierwszeństwo, powodując kolizję dwóch samochodów. Ubezpieczenie OC rowerzysty zagwarantuje poszkodowanym wypłatę świadczenia pozwalającego na pokrycie strat.

Ochrona dla rowerzysty – NNW i assistance medyczny

Statystyki dotyczące ofiar w wypadkach drogowych są nawet bardziej zatrważające. W 2020 roku ucierpiało aż 3642 rowerzystów i 10 pasażerów rowerowych, z czego 3403 osoby były ranne (w tym 1242 ciężko), a 249 nie przeżyło. NNW i assistance medyczny to ubezpieczenia, dzięki którym otrzymasz wypłatę świadczenia i bezgotówkowe usługi medyczne dostępne w ramach pakietu niezależnie od tego, kto był sprawcą wypadku. Co ważne, jeżeli sprawca posiada OC, możesz także wystąpić o odszkodowanie do jego ubezpieczyciela, nie tracąc przy tym prawa do skorzystania z własnej polisy.

Assistance i casco roweru – zadbaj również o sprzęt

Standardowy rower to niemały wydatek, zaś profesjonalny model sportowy lub modny wariant miejski to już spora inwestycja. Choć najważniejsze jest Twoje zdrowie, warto pomyśleć również o zabezpieczeniu sprzętu. Dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu casco otrzymasz odszkodowanie w razie zniszczenia lub utraty roweru. Casco roweru obejmuje również kradzież, choć warto pamiętać, że pojazd powinien być przed nią chroniony – ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli rower został pozostawiony bez nadzoru i odpowiedniego zabezpieczenia.

Wartym uwagi dodatkiem jest również rowerowy assistance, który obejmuje najczęściej pomoc drogową w miejscu zdarzenia (np. w razie pęknięcie dętki), przewiezienie roweru do serwisu w razie poważniejszych uszkodzeń, rower zastępczy na czas naprawy, a także pomoc w powrocie do domu lub transporcie do innego wskazanego miejsca.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

Cena polisy zależy od kilku czynników. Aby określić, ile kosztuje ubezpieczenie roweru, musisz najpierw wybrać interesujące Cię elementy pakietu. Już od 40 zł możesz kupić podstawowe OC. Rower ubezpieczysz natomiast od 100 zł. Najbardziej elastycznym elementem pakietu jest ubezpieczenie NNW – składka zależy od wysokości sumy gwarancyjnej (czyli maksymalnej kwoty odszkodowania) i może wynosić od kilkudziesięciu złotych. Podobnie zresztą w przypadku OC na rower – możesz zwiększyć sumę ubezpieczenia (to wpłynie na wysokość stawki, ale jednocześnie zapewni wyższy limit odpowiedzialności ubezpieczyciela).

Ubezpieczenie roweru warto dopasować do swoich potrzeb. Jeżeli zastanawiasz się, które elementy dobrać do swojego pakietu i jakie sumy gwarancyjne będą wystarczające, skorzystaj z pomocy eksperta! Znajdź Doradcę Klienta na naszej mapie placówek i odwiedź biuro lub zadzwoń. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum oferujemy produkty wszystkich wiodących na rynku towarzystw, więc z łatwością znajdziemy odpowiednie rozwiązanie!

Źródło:

 


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.