Zamierzasz zaciągnąć pożyczkę lub kredyt? Przygotuj się na to, że pracownik banku zapyta cię o ubezpieczenie produktu.
W praktyce rodzajów ubezpieczeń z jakich można skorzystać jest wiele np. od utraty pracy, na życie czy od następstw nieszczęśliwych wypadków. Co więcej, możesz także podpisać umowę ubezpieczenia indywidualnego lub przystąpić do umowy ubezpieczenia grupowego. Od tego, na którą opcję się zdecydujesz składają się m.in. obowiązki ubezpieczonego i jego prawa.
Szukając odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy ubezpieczenie jest konieczne, należy sięgnąć do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z art. 3.1. tego aktu prawnego ubezpieczeniem obowiązkowym jest tylko „ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu lub ubezpieczenie mienia, jeżeli ustawa lub ratyfikowana przez Rzeczpospolitą Polską umowa międzynarodowa nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia”. Oznacza to, że sięgając po produkt bankowy w rzeczywistości masz prawo wyboru – możesz zdecydować się na ubezpieczenie lub nie.
Zazwyczaj zawarcie umowy ubezpieczenia przy zaciąganiu kredytu jest więc wymogiem banku, a nie ustawowym obowiązkiem konsumenta. Nawet jeśli ubezpieczenie nie jest obowiązkowe to warto je rozważyć. Banki chętnie zaoferują ubezpieczenie w pakiecie z kredytem, jako dodatkowe zabezpieczenie, ponieważ nawet najlepsza zdolność kredytowa nie zagwarantuje kredytodawcy, że wywiążesz się ze swoich zobowiązań. Ubezpieczenie jest zatem traktowane jako alternatywa dla innych zabezpieczeń, np. na ruchomościach lub nieruchomościach należących do ciebie jako kredytobiorcy. Takie rozwiązanie rzeczywiście może być korzystne, jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko związane z zaciągnięciem np. kredytu hipotecznego.
Ubezpieczenie na życie czy od utraty pracy pozwala prawidłowo zabezpieczyć interesy obu stron, a kredytobiorca jednocześnie może zadbać o sytuację swoją lub swoich bliskich w nagłych przypadkach. I właśnie te przypadki są newralgicznym punktem, na który należy zwrócić uwagę. Przy zawieraniu każdej umowy ubezpieczenia należy zapoznać się z ogólnymi warunkami, przeanalizować obecną sytuację oraz zabezpieczyć się przed nagłymi zdarzeniami takimi jak np. utrata zdrowia, nieszczęśliwy wypadek czy niezdolność do pracy, a co za tym idzie – niemożliwością spłaty kredytu . Ubezpieczenie powinno być tak dobrane, aby jak najpełniej odpowiadało potrzebom klienta i zabezpieczało jego interesy. Niezwykle istotne jest przeanalizowanie wyłączeń znajdujących się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, uwzględnienie potrzeb i zweryfikowanie czy dana polisa ubezpieczeniowa odpowiada wymogom klienta. W praktyce niestety spotykamy się z różnymi sytuacjami, jak choćby zbyt niska suma ubezpieczenia, która nie zabezpiecza całości zobowiązania. Dlatego, tym miejscu zachęcamy do skorzystania z usług profesjonalnej placówki ubezpieczeniowej, dysponującej szeroką gamą produktów, gdzie doświadczeni doradcy przeprowadzą analizę potrzeb i pomogą wybrać najkorzystniejszą ofertę. Jeżeli więc szukasz dobrego ubezpieczenia pod kredyt, koniecznie odwiedź jedną z naszych placówek, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i znaleźć jak najlepsze rozwiązanie zabezpieczenia zobowiązań.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.