Działalność gospodarcza a ubezpieczenie mieszkania – jak firma w mieszkaniu wpływa na polisę?

10 lutego 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Prowadzenie działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania to wygodne rozwiązanie, które jest wybierane ze względu na komfort pracy lub redukcję kosztów związanych z firmą. W mieszkaniu lub domu można wydzielić przestrzeń na biuro, profesjonalnie wyposażony gabinet czy nawet skład towarów. Wyjaśniamy, na czym polega ubezpieczenie działalności gospodarczej w mieszkaniu i na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania polisy.

Spis treści

Prowadzenie działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania

Ubezpieczając mieszkanie, możemy objąć ochroną nie tylko prywatne mienie, ale też przedmioty użytkowane do działalności gospodarczej. To doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy łączą przestrzeń prywatną i zawodową pod jednym dachem.

Warto pamiętać, że zarejestrowanie firmy w mieszkaniu to nie to samo, co prowadzenie działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania. Zdarza się, że przedsiębiorcy zakładający jednoosobową działalność gospodarczą wskazują swój lokal jako formalną siedzibę firmy, ale nie przechowują w nim mienia firmowego – w tej sytuacji nie ma potrzeby, aby rozszerzać zakres polisy mieszkaniowej.

Jak działa ubezpieczenie działalności gospodarczej w mieszkaniu?

Ubezpieczenie mienia firmowego w ramach polisy mieszkaniowej może objąć ochroną m. in. sprzęty elektroniczne, meble biurowe, maszyny i narzędzia, które są wykorzystywane do działalności gospodarczej.

Ochrona dla mienia firmowego działa podobnie jak w przypadku ruchomości domowych i może obejmować ten sam katalog ryzyk, czyli:

  • zdarzenia losowe (np. pożar, powódź, wybuch),
  • przepięcie,
  • kradzież z włamaniem.

Ubezpieczenie działalności gospodarczej w mieszkaniu może zapewnić środki na naprawę lub zakup nowego mienia po szkodzie – warto przy tym pamiętać, że towarzystwo ponosi odpowiedzialność do ustalonej sumy ubezpieczenia, dlatego warto zadbać o to, aby odzwierciedlała ona rzeczywistą wartość przechowywanego w domu mienia firmowego.

Działalność gospodarcza a ubezpieczenie mieszkania – o czym warto pamiętać?

Kupując ubezpieczenie działalności gospodarczej w mieszkaniu, warto dokładnie poznać warunki i upewnić się, czy ochrona z polisy odpowiada naszym oczekiwaniom. Na co zwrócić uwagę?

  • Jeżeli polisa mieszkaniowa zawiera rozszerzenie home assistance, zakres usług dla sprzętów zarejestrowanych na firmę może być inny niż w przypadku urządzeń do użytku prywatnego.
  • Przy polisie mieszkaniowej częstym dodatkiem jest OC w życiu prywatnym, które może pokrywać szkody wyrządzone np. sąsiadom czy osobom postronnym – tego typu ochrona nie zadziała jednak względem klientów czy kontrahentów. Jeżeli chcesz zabezpieczyć się na wypadek szkód wyrządzonych w związku z prowadzeniem firmy, odpowiednim ubezpieczeniem będzie OC działalności.
  • Ubezpieczenie mienia firmowego w mieszkaniu może nie obejmować przedmiotów takich, jak przedmioty przechowywane w celu naprawy lub przetworzenia (należące np. do klienta), nośniki z danymi w formie cyfrowej czy wysokospecjalistyczne wyposażenie (np. stomatologiczne).
  • Jeśli firma w mieszkaniu zajmuje ponad 50% powierzchni użytkowej, może się okazać, że ubezpieczenie mienia do działalności gospodarczej w ramach polisy mieszkaniowej będzie niemożliwe.

Chcesz ubezpieczyć mienie firmowe w mieszkaniu? A może szukasz kompleksowego wariantu ochrony, który obejmie wszystkie ryzyka związane z prowadzeniem działalności? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci znaleźć najlepszą ofertę. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile lub na mapie placówek.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.