Dziecko w samochodzie – przepisy i zasady bezpiecznego podróżowania

17 lipca 2023

ciekawostki

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? Przepisy i zasady pomogą Ci określić m. in. od kiedy dziecko może jeździć na podstawce, jak korzystać z fotelika i w jakich warunkach można przewozić dziecko na przednim siedzeniu.

Spis treści

Dziecko w samochodzie – przepisy dla bezpieczeństwa

Siedzenia w samochodach – nawet w modelach przeznaczonych dla rodziny – są zaprojektowane w taki sposób, aby odpowiadały dorosłemu użytkownikowi. W końcu producenci aut nie są w stanie przewidzieć, ile dzieci posiada osoba kupująca pojazd, czy też w jakim są one wieku. Jeżeli chcemy bezpiecznie przewozić małe dziecko w samochodzie, powinniśmy skorzystać z akcesoriów takich jak fotelik czy podstawka. Od pewnego wieku, gdy dziecko osiągnie odpowiedni wzrost, do bezpiecznego podróżowania wystarczy zapięcie pasów.

Skąd pochodzą zasady, które określają, jak przewozić dziecko w samochodzie? Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym wyznaczają kluczowe normy – stąd dowiadujemy się m. in., że:

  • dziecko poniżej 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku lub na podstawce,
  • urządzenie podtrzymujące powinno być dopasowane do obecnego wzrostu dziecka i zainstalowane w pojeździe w sposób zgodny z zaleceniami producenta,
  • w sytuacjach, kiedy nie możemy zapewnić dziecku odpowiedniego urządzenia podtrzymującego, może ono jechać na tylnym siedzeniu zapięte wyłącznie pasami – ale musi mieć co najmniej 135 cm wzrostu,
  • dziecko może podróżować bez urządzenia podtrzymującego również wtedy, gdy jest trzecim pasażerem na tylnym siedzeniu, pomiędzy dwoma zainstalowanymi fotelikami zajętymi przez inne dzieci (zamontowanie trzeciego fotelika w tych warunkach jest zazwyczaj niemożliwe),
  • dziecko poniżej 3 roku życia nie może być przewożone w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub inne urządzenie przytrzymujące.

Fotelik czy podstawka – jak dopasować?

Przepisy informują nas, że urządzenie podtrzymujące powinno być dopasowane do wzrostu i wagi dziecka. Dla malucha najlepszym rozwiązaniem będzie fotelik, który zapewnia bezpieczną pozycję ciała i możliwość wygodnej drzemki. Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Producenci urządzeń podtrzymujących najczęściej wskazują granicę min. 3 roku życia i 15 kg wagi – w przypadku młodszych i drobniejszych dzieci podstawka może nie spełnić swojej funkcji i nie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Decydując się na zakup fotelika lub podstawki, warto zwrócić szczególną uwagę na zakres wzrostu i wagi dziecka określony dla danego modelu. Warto też mieć na uwadze wygodę dziecka i jego styl podróżowania – np. dzieci mające skłonność do zasypiania w czasie podróży będą miały bardziej komfortowe warunki w foteliku, który zapewnia optymalne podparcie dla głowy i całego ciała.

Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo przewożenia dziecka w foteliku lub na podstawce wpływa nie tylko dobranie odpowiedniego modelu, ale też właściwa instalacja. Poprawne użytkowanie produktu może mieć decydujące znaczenie w razie kolizji lub wypadku.

Dziecko na przednim siedzeniu – zasady

Przewożenie dzieci w samochodzie z przodu to wygodne rozwiązanie dla rodziców za kierownicą, którzy chcą mieć stały kontakt z dzieckiem i widzieć, co się z nim dzieje. Warto pamiętać, że przepisy zabraniają przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w aktywny system poduszek powietrznych – wówczas istnieje ryzyko uruchomienia poduszki, co może doprowadzić do gwałtownego wciśnięcia dziecka w fotel pasażera i przygniecenia go fotelikiem. To czarny scenariusz, który może się wydarzyć nawet przy najmniejszej stłuczce. Zakazane jest również przewożenie na przednim siedzeniu dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu bez fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego.

Od kiedy dziecko może jeździć bez podstawki lub fotelika?

Obojętnie, czy chcemy posadzić dziecko na przednim siedzeniu, czy też z tyłu – warunkiem zrezygnowania z urządzenia podtrzymującego jest min. 150 cm wzrostu. Wynika to nie tylko z przepisów, ale też z troski o komfort i bezpieczeństwo dziecka. Przy niższym wzroście zapięcie trzypunktowego pasa bezpieczeństwa nie zagwarantuje odpowiedniej stabilizacji, a nawet może prowadzić do dodatkowych zagrożeń ze względu na nieprawidłowe rozmieszczenie.

NNW dla kierowcy i pasażera – wsparcie po wypadku

Nawet jeżeli sumiennie przestrzegamy przepisów ruchu drogowego, możemy natknąć się na niebezpieczne sytuacje, które stwarzają ryzyko groźnego w skutkach wypadku. W takiej chwili warto mieć ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażera. W ramach polisy możemy liczyć na kompleksowe wsparcie po wypadku drogowym. Ubezpieczyciel może zapewnić m. in.:

  • świadczenia trwały uszczerbek na zdrowiu, pobyt w szpitalu i na zwolnieniu lekarskim,
  • assistance medyczny – to szeroki pakiet usług, takich jak transport medyczny czy domowa wizyta lekarza lub pielęgniarki,
  • zwrot kosztów za leczenie i leki.

Wyjątkowym wariantem ubezpieczenia dla kierowców i pasażerów jest NNW Spectrum – produkt dostępny wyłącznie w naszej sieci. Polisa NNW Spectrum działa nie tylko w samochodzie – obejmuje wszystkie sytuacje w których jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego, czyli również podczas jazdy rowerem, na przystanku autobusowym czy w trakcie poruszania się po chodniku, na pasach itp. jako pieszy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczeń dla kierowcy i pasażerów? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz dostępne oferty, uzyskasz odpowiedzi na wszystkie pytania i dopasujesz wariant ochrony, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.