Ubezpieczenie pompy ciepła – jak działa i dlaczego warto?

14 lipca 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Pompa ciepła to coraz popularniejszy sposób na ogrzewanie domu. Według statystyk sprzedaż pomp ciepła w 2022 r. wzrosła w porównaniu do 2021 r. aż o 120%. Wzrost zainteresowania nie dziwi, ponieważ jest to rozwiązanie ekologiczne oraz w dłuższej perspektywie również ekonomiczne. Aby instalacja grzewcza funkcjonowała bez zarzutu, warto ją ubezpieczyć – dzięki temu w razie nagłego uszkodzenia możemy otrzymać wsparcie ubezpieczyciela, które pozwala na szybką naprawę szkody. Wyjaśniamy, jak działa ubezpieczenie pompy ciepła.

Ubezpieczenie pompy ciepła – na czym polega?
Pompa ciepła według definicji w ogólnych warunkach ubezpieczenia Generali Agro to urządzenie grzewcze zainstalowane w budynku i/lub poza nim, wykorzystujące odnawialne źródło energii do ogrzewania budynków lub wody (pompa napowietrzna, pompa głębinowa). Urządzenie możemy ubezpieczyć jako stały element budynku na jednej polisie z nieruchomością lub w ramach osobnej umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe Generali Agro posiada dedykowaną ofertę ubezpieczenia odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i właśnie pompy ciepła.

Aby ubezpieczyć swoją pompę ciepła, musimy przygotować następujące informacje:

 • moc instalacji,
 • rok montażu instalacji,
 • suma ubezpieczenia (powinna odpowiadać wartości instalacji).

Od czego możemy ubezpieczyć pompę ciepła?
Ubezpieczenie oferowane jest w wariancie od wszystkich ryzyk (all risk) – to oznacza, że zakres obejmuje wszystkie zdarzenia losowe, które nie są wyłączone w umowie. Polisa może zapewnić wsparcie ubezpieczyciela w razie zdarzeń spowodowanych przez m. in.:

 • kradzież,
 • wandalizm i dewastację,
 • dzikie zwierzęta,
 • warunki pogodowe, np. wiatr, grad, deszcz czy uderzenie pioruna,
 • przepięcie,
 • pożar urządzenia,

Generali Agro pokrywa również koszty dodatkowe (czyli koszty demontażu, utylizacji) do 15% sumy ubezpieczenia (ale nie więcej niż 15 000 zł).

Jakich szkód nie obejmuje ubezpieczenie pompy ciepła?
Ubezpieczyciel nie poniesie odpowiedzialności w razie wystąpienia szkód:

 • które są efektem błędów projektowych, montażowych, wad ukrytych, wad technologicznych, materiałowych, konstrukcyjnych lub niewłaściwego wykonania,
 • powstały podczas napraw czy bieżących konserwacji (za taką szkodę odpowiada podmiot przeprowadzający usługę),
 • wynikają z naturalnego zużycia i starzenia się poszczególnych części instalacji,
 • mają charakter estetyczny.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia OZE? Porozmawiaj z ekspertem, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże dobrać najlepszą ofertę. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.