Funkcje systemu CEPiK – sprawdź czego możesz dowiedzieć się o aucie

CEPiK to system informatyczny, który obejmuje centralną ewidencję kierowców (CEK) oraz centralną ewidencję pojazdów (CEP). W ubiegłym roku zmotoryzowani skorzystali z bazy około 130 mln razy. Zbierane są w niej m.in. dane o pojazdach i ich właścicielach oraz o kierowcach. Dane do systemu przekazywane są chociażby przez organy zajmujące się rejestracją pojazdów, Policję, Inspekcję Transportu Drogowego czy stacje kontroli pojazdów oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Zaawansowana struktura platformy pozwala korzystać kierowcom z wielu ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest zniesienie obowiązku posiadania podczas jazdy dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC – w czasie kontroli służby zweryfikują to właśnie w CEPiKu. Poza tym uzyskamy tam szczegółowe informacje o pojeździe, czy też ilości punktów karnych.

Bardzo ciekawą i przydatną funkcjonalnością, jest możliwość sprawdzenia na stronie: https://historiapojazdu.gov.pl/ całej historii zarejestrowanego w Polsce pojazdu. Pod tym adresem, mając następujące dane: numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji, sprawdzimy historię każdego pojazdu zarejestrowanego w kraju np. takiego który chcemy zakupić.

W raporcie CEPiK znajdują się m.in. informacje czy polisa OC jest aktualna, jaki był stan licznika na ostatnim badaniu techniczny oraz jaka była liczba dotychczasowych właścicieli w Polsce. Od połowy lutego można sprawdzić również przebieg pojazdu zarejestrowany przez Policję podczas kontroli drogowej. Na stronie dowiemy się także o wymianie drogomierza lub zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego.

Od 1 marca CEPiKu dostępne są informacje o tzw. szkodach istotnych, czyli po których konieczne jest przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego. W raporcie znajdują się szkody zgłoszone z polisy ubezpieczeniowej lub w przypadku braku ubezpieczenia z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego .

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.