Immobilizer – co to jest i jak działa?

10 września 2021

assistance, ciekawostki, motocykl

Ochrona samochodu przed kradzieżą to nie tylko zdrowy rozsądek, ale też warunek wielu polis AC. Czym jest immobilizer? Jak działa to urządzenie i w jaki sposób zabezpiecza auto? Dowiedz się więcej na temat tego rozwiązania!

Immobilizer – co to jest?

Immobilizer to urządzenie, które zapobiega uruchomieniu pojazdu przez niepowołaną osobę. W wolnym tłumaczeniu z j. angielskiego możemy rozumieć jego nazwę jako „unieruchamiacz”. Zdjęcie blokady umożliwia jedynie kompatybilny z urządzeniem transponder w kluczyku. W razie braku lub niezgodności sygnału immobilizer nie zezwoli na zapłon silnika, a nawet odetnie elektronikę w aucie, przez co złodziej nie będzie w stanie uciec z samochodem.

Immobilizer – jak działa?

Zasada działania immobilizera opiera się na wymianie sygnałów elektronicznych przez transponder w kluczyku oraz centralki, która odpowiada również za blokadę silnika. Po włożeniu (lub zbliżeniu) klucza do stacyjki, uruchamia się immobilizer. Transponder emituje kod, który następnie jest weryfikowany przez moduł zarządzania. Jeżeli system zakwalifikuje sygnał jako poprawny, zabezpieczenia zostaną zdjęte i będzie można uruchomić pojazd. Z kolei jeśli centralka nie rozpozna kodu, zapłon silnika będzie niemożliwy przez odcięcie pompy paliwowej. Często stosowanym w tym wypadku dodatkowym zabezpieczeniem jest również całkowite wyłączenie elektroniki w aucie.

Dawniej stosowano również inną formę weryfikacji, która polegała na ręcznym wprowadzeniu kodu PIN wyłączającego immobilizer. Transponder w kluczyku jest jednak znacznie wygodniejszym i nowocześniejszym rozwiązaniem – proces przebiega automatycznie i w mgnieniu oka, nie wymagając uwagi kierowcy.

Uszkodzony immobilizer – objawy

Jak każde urządzenie, immobilizer może ulec uszkodzeniu. Najczęściej dotyczy to transpondera w kluczyku bądź pilocie, ponieważ jest to element najbardziej narażony na szkodliwe czynniki mechaniczne.

Jak rozpoznać uszkodzony immobilizer? Objawy świadczące o nieprawidłowościach to:

  • problem z rozruchem silnika – silnik może gasnąć tuż po zapłonie lub nie uruchamiać się wcale,
  • kontrolka immobilizera – w zależności od modelu pojazdu może migać lub stale świecić.

Co jeśli kluczyki z immobilizerem zostały zgubione? Doraźnym rozwiązaniem jest korzystanie z zapasowego klucza, jednak warto pamiętać, że w tym czasie auto nie jest w pełni bezpieczne. Warto jak najszybciej zmienić kodowanie, aby potencjalny znalazca zgubionych kluczy nie był w stanie uruchomić pojazdu. Taki zabieg może przeprowadzić autoryzowany serwis. Zepsuty immobilizer może wynikać też awarii centralki. Naprawa tego modułu również powinna zostać wykonana przez profesjonalistów.

Uniknij kradzieży – jak zadbać o bezpieczeństwo pojazdu?

Bezpieczeństwo pojazdu jest bardzo ważne – na szczęście można zatroszczyć się o nie na wiele sposobów. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zmniejszysz ryzyko kradzieży auta:

  • Nie podpisuj kluczy numerem rejestracyjnym – jeżeli je zgubisz, potencjalny złodziej będzie miał ułatwione zadanie.
  • Przechowuj klucze w bezpieczny sposób – unikaj zostawiania ich w garażu lub w przedsionku domu, kiedy drzwi wejściowe są otwarte.
  • Działaj szybko w razie utraty kluczy – wymiana zamków i przekodowanie immobilizera to podstawa bezpieczeństwa. Jeżeli posiadasz polisę AC, konieczne jest również poinformowanie ubezpieczyciela. Pamiętaj, że towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za kradzież auta w czasie między zgubieniem kluczy a wymianą zamków. Co więcej, w polisie znajduje się zapis o deklarowanej ilości kompletów – aby uzyskać odszkodowanie z tytułu kradzieży, musisz okazać je wszystkie na dowód prawidłowego zabezpieczenia pojazdu.
  • Zainwestuj w dodatkową ochronę – wybierz rozwiązanie, które oceniasz najlepiej, np. zamykany garaż, głośny alarm lub lokalizator, który pozwala śledzić pojazd.

Choć nowoczesne systemy przeciwkradzieżowe wykazują wysoką skuteczność, tak naprawdę żadne rozwiązanie nie jest niezawodne. Aby zapewnić sobie maksymalną ochronę, wykup odpowiedni pakiet AC. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum poznasz ofertę wszystkich wiodących na polskim rynku towarzystw. Sprawdź naszą porównywarkę online lub porozmawiaj z ekspertem – listę Doradców Klienta w Twojej okolicy znajdziesz na mapie placówek.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.