Jak czytać oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym?

2 lipca 2024

ciekawostki

Kody w dowodzie rejestracyjnym skrywają wiele pożytecznych informacji na temat pojazdu. Wyjaśniamy, jak czytać dowód rejestracyjny – oznaczenia nie będą mieć przed Tobą tajemnic!

Spis treści

Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym – zbiór informacji

Dowód rejestracyjny to dokument, który zawiera komplet danych o pojeździe – znajdują się one pod kodami złożonymi z liter oraz cyfr. Informacje tam zawarte mogą nam się przydać w różnych sytuacjach, np. w związku z zawarciem ubezpieczenia lub likwidacją szkody komunikacyjnej. Dlatego warto wiedzieć, jak czytać kody w dowodzie rejestracyjnym, aby w razie potrzeby sprawnie odnaleźć potrzebne parametry.

Co oznaczają kody w dowodzie rejestracyjnym?

Oto kompletna legenda, na którą składają się wszystkie oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym:

Wzór dowodu rejestracyjnego jest uniwersalny, dlatego w swoim dokumencie możesz znaleźć zarówno wypełnione, jak i puste pola – jak wynika z powyższej rozpiski, niektóre z nich mają zastosowanie tylko w określonych przypadkach, np. kiedy dotyczą jednośladów.

Do czego służy kod AZTEC w dowodzie rejestracyjnym?

AZTEC to graficzny kod, którego zeskanowanie umożliwia przesłanie danych pojazdu z dowodu rejestracyjnego do systemu informatycznego stosowanego np. przez ubezpieczyciela. Z takiego rozwiązania korzystają agenci Domu Ubezpieczeniowego Spectrum. Dzięki temu przepisywanie poszczególnych danych pojazdu nie jest konieczne i można szybko przejść do kalkulacji składki.

Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia dla swojego pojazdu? Skorzystaj z pomocy eksperta, który sprawnie dopasuje polisę do Twoich potrzeb. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.