Jak działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu i czy warto je mieć?

Niespodziewane okoliczności mogą spowodować zmianę planów i skłonić nas do rezygnacji z opłaconego wyjazdu czy biletu lotniczego. Zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa taka sytuacja może przytrafić się każdemu. Nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwe zdarzenie może narazić nas na utratę środków finansowych zainwestowanych z myślą o zasłużonym wypoczynku. Możemy uniknąć kłopotu, wykupując ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży i skrócenia uczestnictwa w imprezie. Jak działa tego rodzaju ochrona i jakie zdarzenia obejmuje?

Spis treści

Na czym polega ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu?

Ubezpieczenie może zadziałać w dwóch wariantach – w zależności od wybranej polisy oraz czasu rezygnacji z podróży.

  • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu – rezygnacja z zaplanowanej wycieczki, imprezy turystycznej, konferencji czy szkolenia przed wyjazdem. W tym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci 100% kosztów, jeśli rezygnacja nastąpiła z powodów wymienionych na polisie.
  • Ubezpieczenie kosztów przerwania podróży – rezygnacja z dalszego uczestnictwa w wyjeździe i związany z tym powrót. W tej sytuacji ubezpieczyciel pokryje koszty przerwania podróży oraz transportu do domu.

Jakie sytuacje może objąć ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu?

Towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci nam koszty spowodowane odwołaniem lub przerwaniem podróży, jeśli powodem będzie nieprzewidziane i niezależne od nas zdarzenie wskazane w umowie. Polisa najczęściej obejmuje takie zdarzenia, jak:

  • nagłe zachorowanie (w tym COVID-19) ubezpieczonego, jego małżonka lub dziecka,
  • kwarantanna,
  • nieszczęśliwy wypadek,
  • komplikacje związane z ciążą,
  • kradzież pojazdu czy dokumentów niezbędnych w podróży (np. paszport, wiza, dowód osobisty),
  • nagłe zdarzenie losowe niezależne od osoby ubezpieczonej (np. utrata, uszkodzenie lub zniszczenie mienia).

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu – co jeszcze warto wiedzieć?

  • Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu należy wykupić w ciągu 7 dni po dokonaniu rezerwacji wycieczki lub noclegu, jeśli do wyjazdu jest więcej niż 30 dni. W razie, gdy do wyjazdu zostało mniej niż 30 dni, polisę trzeba zawrzeć w dniu zakupu wycieczki.
  • Szczegółowe informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Zapoznaj się z nimi, aby sprawdzić dokładny zakres ochrony, ubezpieczone powody rezygnacji z podróży, a także listę wyłączeń, czyli zdarzeń, które nie zostaną objęte ochroną.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Porozmawiaj z ekspertem, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże dobrać najlepszą ofertę. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – na mapie placówek znajdziesz Doradcę Klienta w swojej okolicy.

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.