Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Oświadczenie o kolizji drogowej to dokument, który znacznie usprawnia postępowanie po zdarzeniu, ponieważ nie trzeba czekać na przyjazd policji. Jeżeli osoba odpowiedzialna za stłuczkę dobrowolnie przyznaje się do winy i w wyniku zderzenia nikt nie został ranny, wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej.

Co warto wiedzieć, zanim spiszesz oświadczenie o kolizji drogowej?

Nawet niewielka stłuczka może spowodować wielkie emocje, a stres często utrudnia sprawne uporanie się z problemem. Jesteś poszkodowanym w stłuczce i chcesz upewnić się, czy dokument jest spisany poprawnie? A może szkoda powstała z Twojej winy, dlatego zastanawiasz się, jak napisać oświadczenie o kolizji? Niezależnie od tego, po której stronie w tej sytuacji się znajdujesz, pamiętaj, że oświadczenie o zdarzeniu drogowym w rzeczywistości jest dwustronne – wymaga zatem podpisów obydwu kierowców, zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego.

Aby zgłosić szkodę z OC i rozpocząć proces likwidacji lub – jeśli wymaga tego sytuacja – skorzystać z usług assistance (np. holowanie, pojazd zastępczy), konieczny jest dokument, który w formalny sposób potwierdza odpowiedzialność sprawcy. W ten sposób ubezpieczyciele chronią się przed potencjalnymi nadużyciami. Takim dokumentem może być notka policyjna lub właśnie wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Jeżeli kierowcy są zgodni co do jego przebiegu i odpowiedzialności jednej ze stron, mogą zaoszczędzić sporo czasu, nie czekając na przybycie funkcjonariuszy. Takie rozwiązanie jest korzystne również dla sprawcy, który w tej sytuacji nie otrzyma mandatu.

Wielu kierowców trzyma w samochodzie wzór oświadczenia o kolizji drogowej – formularze można bez trudu znaleźć w sieci. Gotowe wydruki często są dostępne również w biurach ubezpieczeniowych. Wzór oświadczenia o kolizji w znacznym stopniu ułatwia sporządzenie dokumentu, jednak nie jest konieczny. Oświadczenie można spisać samodzielnie – wystarczy do tego kartka, długopis i odrobina wiedzy!

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej? Poradnik krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie

Jest kilka spraw, o które warto się zatroszczyć, zanim napiszesz oświadczenie. Stłuczka może powodować zakłócenia ruchu niezależnie od tego, czy zdarzyła się na parkingu, czy na skrzyżowaniu. Jeżeli pozwala na to stan pojazdów, należy zjechać na pobocze lub w najbliższe miejsce, gdzie stojące samochody nie będą blokowały przejazdu.

Przed spisaniem dokumentu warto również porozmawiać z drugim uczestnikiem zdarzenia i upewnić się, że obie wersje wydarzeń są spójne. Nieścisłości mogą spowodować konieczność wezwania służb.

Krok 2. Jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym powinno ono zawierać wszystkie poniższe informacje:

  •  Dane obu kierowców z oznaczeniem sprawcy i poszkodowanego: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, seria i numer dowodu osobistego oraz prawa jazdy, numer telefonu.
  •  Dane pojazdów: numer rejestracyjny, numer VIN (znajdziesz go m.in. w dowodzie rejestracyjnym w polu E), marka i model.
  •  Numer polisy OC sprawcy z datą ważności i nazwa zakładu ubezpieczeniowego – jeżeli sprawca nie ma przy sobie polisy, można łatwo sprawdzić te informacje na stronie internetowej UFG – wystarczy wpisać numer rejestracyjny jego pojazdu i datę zdarzenia.
  •  Przebieg zdarzenia – opis powinien mieć narracyjną formę. Warto zacząć od pojazdu sprawcy i określić przyczynę kolizji, a także jak najdokładniej wskazać części samochodu, które się zderzyły, np. „kierowca pojazdu marki A o numerze rejestracyjnym B nie udzielił pierwszeństwa na skrzyżowaniu, w wyniku czego uderzył przednim zderzakiem w tylne lewe drzwi pojazdu marki C o numerze rejestracyjnym D”.
  •  Opis szkody – warto od razu zanotować widoczne gołym okiem uszkodzenia, które powstały w wyniku kolizji. Można to zrobić w ramach opisu przebiegu zdarzenia, kontynuując np. w ten sposób: „w wyniku czego pojazd sprawcy ma pęknięty zderzak, zaś pojazd poszkodowanego wgniecenia w okolicy tylnych lewych drzwi i skrzywienie tylnego lewego koła”. Jeżeli podczas stłuczki doszło do uszkodzenia wartościowych przedmiotów (np. laptop, smartfon, okulary), również trzeba to zanotować.
  •  Dane świadków – jeżeli są osoby, które chcą dodatkowo poświadczyć informacje zawarte w dokumencie (np. pasażerowie, inni kierowcy, przechodnie), mogą zapisać swoje dane – takie same, jak w przypadku kierowców.
  •  Podpisy obu kierowców – na końcu dokumentu jest miejsce na złożenie czytelnych podpisów.

Krok 3. Zgłoszenie

Na podstawie oświadczenia poszkodowany będzie mógł dochodzić roszczeń od ubezpieczyciela sprawcy. Zgłoszenia można dokonać na różne sposoby w dogodnej chwili, jednak jeżeli już teraz potrzebny jest assistance (np. z powodu unieruchomionego auta), warto od razu zadzwonić na właściwą infolinię i zarejestrować szkodę, aby pomoc została zorganizowana jak najszybciej.

Warto pamiętać, że oświadczenie nie jest jedynym dokumentem, który podpisuje sprawca wypadku. Zazwyczaj w ciągu kilku dni po po zgłoszeniu szkody przez poszkodowanego sprawca otrzymuje pismo o zarejestrowaniu sprawy i na żądanie ubezpieczyciela powinien wypełnić podobny dokument, potwierdzając przebieg zdarzenia i uszkodzenia.

Ubezpieczenie na miarę Twoich potrzeb

Szukasz kompleksowego ubezpieczenia, które zapewni szybką i skuteczną pomoc zarówno Tobie, jak i ewentualnemu poszkodowanemu? A może interesuje Cię podstawowe OC w atrakcyjnej cenie? W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum mamy ofertę wszystkich wiodących na polskim rynku towarzystw. Skorzystaj z naszej porównywarki online lub znajdź Doradcę Klienta na mapie placówek i wybierz polisę dopasowaną do swoich oczekiwań!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.