Jak sprawdzić ważność OC po numerze rejestracyjnym?

25 marca 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Wystarczy wskazać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu oraz datę, aby uzyskać podstawowe informacje o tym, czy we wskazanym czasie pojazd był objęty ważnym ubezpieczeniem OC. Podpowiadamy, jak sprawdzić ważność OC po numerze rejestracyjnym.

Spis treści

Jak sprawdzić ważność OC po numerze rejestracyjnym?

Niektórzy kierowcy zwyczajowo wożą polisę OC w samochodzie, jednak nie zawsze wszyscy mają ten niezbędny dokument przy sobie. Warto poznać alternatywne sposoby na sprawdzenie OC, które możemy zawsze mieć pod ręką. Najprostsza metoda wymagania jedynie dostępu do internetu. Informacje o aktualnych polisach OC przechowuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jak sprawdzić ważność OC w razie np. kolizji czy wypadku? Możesz to zrobić:

W obu przypadkach wystarczy uzupełnić krótki formularz, który wymaga określenia:

 • numeru rejestracyjnego lub VIN pojazdu,
 • daty (np. data zdarzenia drogowego lub inny dzień, na który chcemy potwierdzić ważność OC),
 • kraju zdarzenia (domyślnie Polska).

W rezultacie otrzymamy potwierdzenie, czy w danym dniu pojazd był objęty ważnym ubezpieczeniem OC. Informacja będzie zawierać również zakład i numer polisy.

Jak sprawdzić datę ważności OC?

Odpowiedź udzielona na podstawie danych UFG nie zawiera jednak informacji o terminie obowiązywania polisy. Jeżeli chcemy sprawdzić, kiedy kończy się okres ochrony w ubezpieczeniu naszego pojazdu, możemy np. skontaktować się z infolinią towarzystwa lub agentem, a także skorzystać z elektronicznych form zarządzania swoimi polisami. Również w tym przypadku bardzo przydatna jest aplikacja ubezpieczeniowa SPECTRUM mobile, ponieważ:

 • znajdziesz w niej wszystkie najważniejsze informacje o polisach zawartych w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum,
 • możesz wprowadzić do niej dane swoich pozostałych polis,
 • w każdej chwili masz dostęp do informacji o swoich ubezpieczeniach,
 • możesz skorzystać z funkcji przypomnienia o kończącej się polisie.

SPECTRUM mobile – narzędzia dla kierowców

Aplikacja ubezpieczeniowa SPECTRUM mobile zawiera nie tylko narzędzia do łatwego zarządzania polisami, ale też wiele innych funkcji, które są przydatne szczególnie dla kierowców. Należą do nich m.in.:

 • przypomnienia o przeglądach,
 • instrukcje krok po kroku w razie kolizji lub wypadku,
 • generator oświadczenia sprawcy,
 • asystent do wezwania pomocy drogowej,
 • lista numerów alarmowych i kontaktów do zgłoszenia szkody.

Pobierz SPECTRUM mobile na swój telefon i odkryj jeszcze więcej zalet naszej aplikacji ubezpieczeniowej!

Szukasz dobrego ubezpieczenia dla swojego pojazdu? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.