Jak uzyskać odszkodowanie od spółdzielni mieszkaniowej za zalanie mieszkania?

23 grudnia 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Sprawdź, kiedy spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa ponosi odpowiedzialność za zalanie mieszkania i jak ubiegać się o odszkodowanie.

Spis treści

Na czym polega odpowiedzialność spółdzielni za zalanie mieszkania?

Odpowiedzialność spółdzielni za zalanie mieszkania ma miejsce wtedy, kiedy zaniedbane zostaną obowiązki związane z utrzymaniem części wspólnych budynku, które najczęściej stanowią własność spółdzielni, w należytym stanie technicznym. Z myślą o m. in. takich sytuacjach istnieje OC dla spółdzielni mieszkaniowych, z którego poszkodowany może dochodzić pokrycia kosztów. Aby to było możliwe, poszkodowany powinien najpierw wykazać, że szkoda powstała na skutek błędów lub zaniedbań, takich jak np. nieprawidłowa konserwacja lub prace remontowe, za które odpowiada spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa.

Wiele mieszkań funkcjonuje w ramach wspólnot mieszkaniowych. W tym przypadku współwłaścicielami części wspólnych nieruchomości są właściciele lokali, natomiast wspólnota mieszkaniowa nieruchomościami zarządza. W zakresie części wspólnych wspólnota mieszkaniowa zawiera ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, może również zawrzeć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W zależności od przyczyny zalania roszczenie może być dochodzone nie tylko od wspólnoty, ale również od zarządu wspólnoty lub od zarządcy nieruchomości, jeżeli taki wspólnotą administruje. Wszystkie te podmioty mogą, a w przypadku zarządcy nieruchomości mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.

Jak rozpoznać zalanie mieszkania z winy spółdzielni?

Aby rozpoznać zalanie mieszkania z winy spółdzielni, należy najpierw wykluczyć inne przyczyny. Do szkody może dojść na skutek różnych zdarzeń w Twoim mieszkaniu, u sąsiada lub w częściach wspólnych. Na początku sprawdź, czy przyczyna szkody nie znajduje się u Ciebie, np. pod postacią pękniętego wężyka od pralki lub nieszczelnej rury pod zlewem. Następnie skontaktuj się z mieszkańcem sąsiedniego lokalu, aby ustalić, czy zalanie nie pochodzi od niego. Dopiero wtedy możesz przypuszczać, że chodzi o awarię części wspólnych, za którą odpowiada spółdzielnia.

Jak wykonać zgłoszenie zalania mieszkania do spółdzielni mieszkaniowej?

Zgłoszenie zalania mieszkania do spółdzielni mieszkaniowej należy dokonać zgodnie z wytycznymi administracji, np. przez telefon do właściwego działu. Dzięki temu możliwe będzie szybkie zorganizowanie prac, które mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się szkody i wymianę uszkodzonych elementów instalacji. Ponieważ dostęp do nich może być utrudniony i związany z koniecznością np. rozkucia ściany w określonym miejscu, nie należy podejmować się naprawy części wspólnych na własną rękę. Do czasu, aż otrzymasz pomoc, zrób to, co możesz, aby zapobiec dalszemu powiększaniu się szkody – zakręć wodę, a jeśli to niemożliwe, to w inny sposób zatamuj lub zabezpiecz przeciek.

Osobną kwestią jest zgłoszenie zalania mieszkania do spółdzielni mieszkaniowej w celu uzyskania odszkodowania za powstałe szkody – więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części tekstu.

Jak ubiegać się o odszkodowanie od spółdzielni mieszkaniowej za zalanie mieszkania?

Aby uzyskać odszkodowanie od spółdzielni mieszkaniowej za zalanie mieszkania w sytuacji, gdy ponosi ona za to odpowiedzialność, należy udokumentować zaistnienie szkody, związek przyczynowo-skutkowy z działaniem lub zaniechaniem spółdzielni lub winę tych podmiotów, a następnie złożyć wniosek do spółdzielni lub wspólnoty, zgodnie z przyjętymi przez nią zasadami. Taki wniosek zazwyczaj zawiera zbiór najważniejszych informacje o szkodzie, takich jak m. in.:

  • data zdarzenia (lub powzięcia wiedzy o szkodzie, jeśli zalanie zostało odkryte np. po powrocie z wyjazdu),
  • adres mieszkania ,
  • dane właściciela mieszkania ,
  • opis szkody i oszacowanie strat , czyli wskazanie uszkodzonego mienia i jego wartości, prognozowanych kosztów naprawy, np. zabudowania skutej ściany, wyłożenia nowych paneli lub odmalowania pomieszczenia itp.),
  • przyczyna zalania , np. awaria rur w pionie; przyczyna może być też nieznana,
  • dane spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej odpowiedzialnej za szkodę.

Sposób postępowania zależy od procedur przyjętych w regulaminie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Przykładowo, poszkodowany może otrzymać numer polisy OC i samodzielnie zgłosić się do ubezpieczyciela lub to spółdzielnia/wspólnota może zawiadomić o szkodzie i poszkodowanym na podstawie dostarczonych dokumentów. Warto zawczasu przygotować zdjęcia i pomiary – liczy się np. powierzchnia ścian z zaciekami lub uszkodzonej podłogi.

Dlaczego warto skorzystać z własnej polisy w razie zalania?

Z własną polisą mieszkaniową możesz zlikwidować szkodę u swojego ubezpieczyciela, który następnie odzyska koszty z polisy spółdzielni lub wspólnoty (sprawdź, jak działa regres ubezpieczeniowy). To wygodne, ponieważ korzystasz z usług towarzystwa, którego jesteś klientem. Co więcej, dzięki odpowiednio zbudowanej polisie możesz mieć dostęp do rozwiązań, które przydają się w razie zalania i spowodowanych przez nie szkód, np.:

  • interwencja hydraulika,
  • serwis urządzeń AGD/RTV,
  • lokal zastępczy,
  • pokrycie kosztów w razie zalania sąsiada lub części wspólnych w sytuacjach, kiedy odpowiedzialność za wyrządzone szkody jest po Twojej stronie (tak działa OC w życiu prywatnym).

Szukasz polisy mieszkaniowej? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje wszystkie wiodące towarzystwa. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównamy dla Ciebie najlepsze oferty i dopasujemy polisę do Twoich wymagań. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.