Gwarancja spokoju – ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

25 stycznia 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Pojęcie odpowiedzialności cywilnej jest bardzo szerokie i wiąże się nie tylko z ubezpieczeniem samochodu. Odpowiednia polisa OC może mieć zastosowanie w wielu aspektach naszego życia, np. w sklepie, na wakacjach, czy nawet w domu. W każdych okolicznościach możemy w sposób nieumyślny wyrządzić szkodę, za którą będziemy odpowiadać finansowo. Zabezpieczeniem na wypadek typu zdarzeń jest OC w życiu prywatnym. W jaki sposób chroni i dlaczego może nam się przydać, zwłaszcza w zimie? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Zimowe szkody a OC w życiu prywatnym
Choć zimowa aura ma wiele uroku, nakłada na właścicieli domów dodatkowe obowiązki, do których możemy zaliczyć m. in. odśnieżanie przylegającego bezpośrednio do posesji chodnika czy usuwanie zalegającego na dachu śniegu wraz z soplami lodu – więcej na ten temat pisaliśmy już w tym artykule. Mimo szczerych chęci nie zawsze możemy być w stanie w pełni wykonać te obowiązki, chociażby ze względu na nieobecność podczas wyjazdu na święta czy ferie.

Co w sytuacji, gdy na chodniku dojdzie do wypadku w wyniku którego przechodzień np. złamię nogę? Albo gdy z naszego budynku spadnie sopel lodu, uszkadzając zaparkowane obok auto? W każdym z tych przypadków będziemy zobowiązani do wypłaty odszkodowania, ponieważ do szkody doszło z w wyniku naszego zaniedbania. Jednak jeżeli posiadamy polisę OC w życiu prywatnym, to ubezpieczyciel pokryje roszczenie poszkodowanego.

Kiedy zadziała OC w życiu prywatnym – inne przykłady
Nie tylko właścicielom domów jednorodzinnych może przydać się polisa OC. Istnieje szereg innych przykładów zdarzeń, w których znajdzie ona zastosowanie. Do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • szkody powstałe wskutek zalania mieszkania sąsiada,
  • zarysowanie samochodu osoby trzeciej przez nasze dziecko, np. podczas jazdy na rowerze,
  • pogryzienie przechodnia przez zwierzę należące do nas lub pozostające pod naszą opieką,
  • spowodowanie uszczerbku na zdrowiu u innej osoby w związku z amatorskim uprawianiem sportu (np. podczas jazdy na nartach potrąciłeś innego narciarza w wyniku czego złamał on rękę),
  • nieumyślne zniszczenie wyposażenia hotelu lub wynajętego lokalu,
  • szkody związane z korzystaniem z urządzeń latających (np. dronów).

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo możemy wyrządzić komuś szkodę, która w konsekwencji może nas słono kosztować. Dlatego warto posiadać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Taką polisę możemy wykupić indywidualnie albo jako rozszerzenie przy ubezpieczeniu domu lub mieszkania.

Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat? W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najlepszą ofertę. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.