Jak zabezpieczyć kampera przez włamaniem i kradzieżą?

11 lipca 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Ze względu na wysoką wartość i często również atrakcyjne wyposażenie, kampery są na celowniku włamywaczy i złodziei. Kradzieży mogą ulec pozostawione w kamperze sprzęty, a nawet cały pojazd. Podpowiadamy, jak uchronić się przed stratą.

Spis treści

Jak zabezpieczyć kampera przed włamaniem?

Włamywacz, któremu uda się pokonać zabezpieczenia w kamperze, może dokonać np. dewastacji czy kradzieży wartościowych przedmiotów, a nawet całego pojazdu z wyposażeniem. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak zabezpieczyć kampera przed włamaniem w możliwie najskuteczniejszy sposób. Do sprawdzonych rozwiązań należą m. in.:

  • antywłamaniowe zamki w drzwiach,
  • mechaniczne blokady okien – np. rolety antywłamaniowe,
  • systemy alarmowe – mogą one działać np. poprzez emisję głośnego dźwięku lub wysłanie powiadomienia do aplikacji na telefonie właściciela,
  • sejf – w jego wnętrzu możesz bezpieczne pozostawić np. laptop czy inne wartościowe przedmioty na czas nieobecności.

Popularną metodą jest również stosowanie odstraszających oznaczeń (np. ostrzeżenie o monitoringu), nawet jeżeli w rzeczywistości kamper nie jest chroniony. Tego rodzaju tabliczki czy naklejki mogą okazać się skuteczne zwłaszcza wobec okazjonalnych złodziei, którzy nie mają wiedzy o zabezpieczeniach. Warto pamiętać też o tym, aby nie pozostawiać kampera z odsłoniętymi lub nawet otwartymi oknami – to może podziałać jak zaproszenie dla potencjalnego złodzieja.

Jak zabezpieczyć kampera przed kradzieżą?

Kradzież kampera z całym wyposażeniem to nie tylko duża strata materialna, ale też dodatkowe komplikacje podczas wypoczynku. Oprócz metod, które zapobiegają włamaniu, należy stosować też środki ostrożności, które ograniczają mobilność pojazdu. Jak zabezpieczyć kampera przed kradzieżą? Warto wziąć pod uwagę m. in.:

  • blokadę kół, kierownicy i skrzyni biegów,
  • przypięcie kampera do elementu terenu przy pomocy łańcucha z kłódką,
  • lokalizacja GPS.

Nocleg w kamperze – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Choć większość włamań ma miejsce pod nieobecność użytkowników kampera, zdarzają się też sytuacje, kiedy włamywacz liczy na ich niezdolność do reakcji w wyniku np. głębokiego snu czy upojenia alkoholowego. Jeżeli chcesz lepiej zadbać o bezpieczeństwo podczas nocy w kamperze:

  • nocuj w odpowiednich, przeznaczonych do tego miejscach – nocleg w kamperze „na dziko” w większości przypadków jest nie tylko ryzykowny, ale też niezgodny z prawem,
  • korzystaj z czujników gazu – odpowiednie czujniki zaalarmują Cię zarówno w przypadku wycieku gazu kuchennego, jak i obecności w powietrzu substancji narkotycznych, które są używane przez profesjonalnych włamywaczy,
  • zanim pójdziesz spać, upewnij się, że wszystkie zabezpieczenia są aktywne – sprawdź poprawność blokad mechanicznych i działanie systemów alarmowych.

Dlaczego warto mieć polisę na podróż kamperem?

Podróżując kamperem zarówno w Polsce, jak i za granicą, możesz napotkać sytuacje, w których będziesz potrzebować pomocy. Dopasowane do Twoich potrzeb ubezpieczenie może zawierać m. in.:

  • autocasco – zapewnia pokrycie kosztów w razie szkody lub kradzieży,
  • assistance – to pakiet usług, takich jak holowanie, zorganizowanie noclegu, pojazd zastępczy, transport medyczny czy wsparcie tłumacza,
  • koszty leczenia za granicą – warto posiadać takie ubezpieczenie nawet w krajach europejskich, ponieważ ma znacznie szerszy zakres i usługi gwarantowane przez EKUZ,
  • ochronę bagażu i sprzętu – działa w razie kradzieży z włamaniem lub rabunku.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach ubezpieczeniowych, które sprawdzą się podczas podróży kamperem? Zapytaj eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównamy dla Ciebie najlepsze oferty i dopasujemy polisę do Twoich wymagań. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.