Już 4 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne (raport PIU)

12 grudnia 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

Coraz więcej osób docenia zalety prywatnej opieki medycznej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Statystyki Polskiej Izby Ubezpieczeń potwierdzają, że z roku na rok rośnie zainteresowanie tego rodzaju ochroną. W pierwszym półroczu 2022 roku Polacy przeznaczyli na prywatne ubezpieczenia zdrowotne ponad 550 mln złotych, a liczba polis wzrosła o 11,6%, obejmując ochroną już niemal 4 mln osób.

Dlaczego warto mieć prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Według opracowanej przez PIU Mapy ryzyka Polaków7 na 10 ankietowanych boi się braku dostępności opieki medycznej. Tyle samo badanych zadeklarowało chęć wykupienia dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, gdyby możliwe było odliczenie jego kosztu od podatku. Raport wskazuje również problemy zdrowotne, których najbardziej boją się Polacy – to nowotwór (81%), utrata sprawności (80%) oraz uszkodzenie mózgu (76%).

Obawa o dostępność opieki medycznej oraz lęk przed potencjalnymi problemami ze zdrowiem sprawiają, że Polacy coraz częściej sięgają po dodatkowe formy zabezpieczenia, takie jak prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Dlaczego warto mieć tego rodzaju polisę?

  • Wysoka jakość opieki medycznej – prywatne placówki wyróżniają się standardem wyposażenia i obsługi.
  • Duża dostępność placówek i wyspecjalizowanych lekarzy – z pomocy medycznej można skorzystać w całej Polsce.
  • Brak kolejek – wielu ubezpieczycieli daje gwarancję dostępności, która wskazuje maksymalny czas oczekiwania na usługę medyczną (np. 1 dzień oczekiwania na lekarza POZ i maksymalnie 7 dni w przypadku wizyty u specjalisty).
  • Duży wybór wariantów ochrony – pakiet można dopasować do indywidualnych potrzeb związanych np. z ogólnym stanem zdrowia czy stylem życia.
  • Ubezpieczenie zdrowotne prywatne działa równolegle do NFZ – zakup polisy nie zastępuje ani nie wyklucza państwowego ubezpieczenia zdrowotnego, ale może znacznie usprawnić profilaktykę i leczenie. Pacjent może korzystać z obu rozwiązań w taki sposób, jaki jest dla niego w danym momencie najkorzystniejszy.

Warto zauważyć, że osoby korzystające z takiej formy ochrony są zazwyczaj zadowolone i rzadko rezygnują z polisy. Widzimy, że mimo wzrostu kosztów życia, według danych PIU tylko 10% agentów ubezpieczeniowych miało do czynienia wśród klientów z chęcią rezygnacji lub ograniczenia ubezpieczeń zdrowotnych. Co więcej, według naszych obserwacji jest to ostatnie z ubezpieczeń, od którego w ramach oszczędności odchodzą Polacy. Widzimy też, że coraz większa liczba nowych osób kupuje przynajmniej dobre i tanie polisy zdrowotne. To sygnał, że widzą potrzebę przetestowania takiego rozwiązania – komentuje Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Jak działa opieka medyczna z polisy?

W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia, polisa może obejmować m. in.:

  • konsultacje u lekarza POZ,
  • konsultacje specjalistyczne bez limitu i bez skierowania (wiele specjalizacji – zależnie od pakietu),
  • badania diagnostyczne (badania laboratoryjne, biochemiczne i immunologiczne, posiewy i wymazy, hormony i markery, RTG, USG i wiele innych),
  • zabiegi ambulatoryjne,
  • szczepienia,
  • usługi pielęgniarskie,
  • wizyty domowe,
  • zabiegi rehabilitacyjne,
  • rutynowy przegląd stomatologiczny,
  • dostęp do infolinii medycznej.

W ofercie Domu Ubezpieczeniowego Spectrum znajdziesz wiele wariantów ubezpieczeń, które zapewniają kompleksowe wsparcie w atrakcyjnej cenie. Należy do nich m. in. Interrisk Antidotum Plus czy Compensa Multi Zdrowie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw, aby porównać dostępne rozwiązania i wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do potrzeb. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.